Όταν ο Ρίκσεν σκόραρε σε βάρος της Ανόρθωσης (pics)

Ο Φερνάντο Ρίκσεν έφυγε από τη ζωή στις 18 Σεπτεμβρίου μετά από σκληρή μάχη με την αμυοτροφική πλευρική σκλήρυνση και το sigmalive φέρνει στο προσκήνιο την επίσκεψη του στην Κύπρο και το τέρμα που πέτυχε σε βάρος της Ανόρθωσης το 2005.

Έκανε μεγάλη καριέρα. Έπαιξε στη Ρέιντζερς και για έξι χρόνια από το 2000 μέχρι το 2006 και κατέκτησε 3 φορές το πρωτάθλημα, 2 το Κύπελλο κι άλλες 2 το League

Cup Σκωτίας. Έπαιξε και στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, δυο φορές, την περίοδο 2003/04 και το 2005/06.

Την τελευταία χρονιά προτού φύγει από τη Σκωτία για τη Ρωσία και τη Ζενίτ, ο Ρίκσεν ήρθε στην Κύπρο και υπέγραψε την πρόκριση της ομάδας του, στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ρέιντζερς κληρώθηκε με την Ανόρθωση στον 3ο και τελευταίο προκριματικό γύρο. Οι Σκωτσέζοι κέρδισαν στον πρώτο αγώνα με 2-0 και ήρθαν στην Κύπρο για να υπερασπιστούν το αποτέλεσμα. Εν τέλει κέρδισαν με 1-2, με τον Νόβο να ανοίγει το σκορ στο 64' και τον Ρίκσεν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 71'. Το τελικό 1-2 έγραψε ο Νίκος Φρούσος ένα λεπτό μετά.