Όταν ο Μπεκιάι έσπαγε το... ρόδι (vid)

Σαν σήμερα πριν από 14 χρόνια, ο Άριαν Μπεκιάι γινόταν ο πρώτος τερματοφύλακας στην Ελλάδα που χριζόταν σκόρερ με κεφαλιά, στο παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Πανηλειακό.Ο Άριαν Μπεκιάρι έμεινε 9 χρόνια στην Ελλάδα, χωρίς όμως να κατακτήσει κάποιον τίτλο με τον ΟΦΗ και τον Ιωνικό.Ωστόσο ο Αλβανός πορτιέρο, στις 11 Φεβρουαρίου του 2001
έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά του στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που έβρισκε δίχτυα με κεφαλιά...Ήταν εκείνο το παιχνίδι με τον Πανηλειακό στο «Γεντί Κουλέ», το οποίο δεν πήγαινε και τόσο καλά για τους Κρητικούς, καθώς από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ του Γιαννακίδη και του Μάντρα.Στο 78' ο Διγκόζης μείωσε σε 2-1 όμως το γκολ της ισοφάρισης δεν ερχόταν, μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων...Σε εκείνο το σημείο, ο Κιάσος εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μπεκιάι έπιασε την κεφαλιά, κάνοντας το 2-2.Έτσι, έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην χώρα μας που πετύχαινε γκολ με κεφαλιά...

Πηγή: gazzetta.gr