Ολοταχώς για Γουέμπλεϊ η Άστον Βίλα

Στο πρωτάθλημα η Αστον Βίλα πάει χάλια αλλά στο κύπελλο πάει... για Γουέμπλεϊ αφού πέρασε στους «4» με το 2-0 επί της Γουέστ Μπρομ.

Στο «Βίλα Παρκ» ήξεραν ότι ο αγώνας με την Γουέστ Μπρομ ήταν μια καλή ευκαιρία για να αφήσουν για λίγο πίσω τους τις στενοχώριες του πρωταθλήματος και ακριβώς αυτό έκαναν. Μπορεί το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με την Γουέστ Μπρομ να ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ αλλά νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51' ο Ντελφ βρήκε δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μείνουν με 10 παίκτες από την αποβολή του Γιάκομπ με δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά (76' και 80'), με τον Σινκλέρ στο 85' να γράφει το 2-0 και να σφραγίζει την πρόκριση των «χωριατών». Οι οποίοι, πάντως, έμειναν επίσης με 10 αφού ο Γκρίλις... ζήλεψε τον Γιάκομπ και είδε και αυτός δύο κίτρινες μαζεμένες (87' και 90').