Ο Ιβάν ο "Τρομερός" οδηγεί την ΑΕΚ στην Ευρώπη!

Τεράστιας σημασίας εντός έδρας νίκη για την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoff του πρωταθλήματος Cyta, η οποία επικράτησε απέναντι στην Ανόρθωση με 1-0 κι έτσι εδραιώθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς, αφήνωντας πίσω Άρη και Ανόρθωση στους 45 και 44 βαθμούς, αντίστοιχα.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο εορτάζων, Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος κλείνει σήμερα τα

35 έτη. Στο 88ο λεπτό, ο Ακοράν ανατράπηκε στην περιοχή από τον Ρισβάνη με τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει την παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο αρχηγός της ΑΕΚ, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του χαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του.

Ο αγώνας:

- 3' Ευκαιρία η ΑΕΚ! Μεγάλη απόκρουση του Λόρια σε κεφαλιά του Τρισκόφσκι! Ο Γεωργιανός κίπερ σε είπε "όχι" στην κοντινή κεφαλιά του "Τρίσκο". Από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες η ΑΕΚ άγγιξε το 1-0.

- 5' Σέντρα του Γκιούρτσο, ο Κορρέα βάζει το κεφάλι και αποσοβεί σίγουρο κίνδυνο.

- 10' Απευθείας εκτέλεση του Λάζαρου με τρομερά φάλτσα, ο Τούμπας το βγάζει! Έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά ο Κύπριος κίπερ.

- 12' Απειλεί ο Άλτμαν! Η ΑΕΚ αναπτύχθηκε υπέροχα, οι Φαράζ-Ροσάλες συνεργάστηκαν, ο Βενεζουελάνος πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Άλτμαν δεν έπιασε καλά το σουτ σε πλεονεκτική θέση.

- 19' Σουτ του Άλτμαν εντός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Λόρια.

- 26' Ατομική προσπάθεια του Άλτμαν, το σουτ του Ισραηλινού, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια.

- 27' Ευκαιρία για "κόντρα" επίθεση η ΑΕΚ, ο Φαράζ κάνει... δυνατή μεταβίβαση δεν βρίσκει τον Γκιούρτσο.

- 32' Σουτ του Φαράζ η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια!

- 34' Παράλληλη πάσα του Νοβότνι, ο Γκαρθία προ του Ντέλετιτς απομακρύνει.

- 44' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα πάνω από την εστία.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 51' Φάουλ η Ανόρθωση, πίσω από την μπάλα ο Κορέια. Διώχνει ο Γκονζάλεθ.

- 53' Σέντρα-σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα περνά παράλληλα της εστίας.

- 55' Σέντρα του Ροσάλες, ο Άλτμαν αδύναμη κεφαλιά, ο Λόρια εύκολα.

- 56' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Χρυσοστόμου το σουτ, μαζεύει ο Τούμπας! Όλα... τα λεφτά ο Λάζαρος στην κορυφή της επίθεσης, ταλαπώρησε την άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Χρυσοστόμου που έκανε το δυνατό σου, ο Τούμπας παρών!

- 70' Πέσιμο του Λάζαρου στην περιοχή της ΑΕΚ, φάουλ εις βάρος του Χριστοδουλόπουλου σφυρίζει ο Πινέιρο. Ο VAR συμφωνεί με τον διαιτητή. Συνέχεια στο ντέρμπι.

- 82' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Μαρκάρισμα του Ρισβάνη στον Ρόμο. Ο Πινέιρο δίνει την παράβαση. Η φάση εξετάστηκε και από τον VAR.

- 84' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Τρισκόφσκι ευστοχεί απέναντι από τον Λόρια! Μπροστά η ΑΕΚ στο ντέρμπι.