Ο Χάρντεν πήρε το όπλο του

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να βγάζει το... 45άρι από τη θήκη του, οι Ρόκετς πήραν τη νίκη κόντρα στους Πέισερς με 110-98. Για 10 λεπτά στο παρκέ ο Παπανικολάου.Ήταν η δέκατη όγδοη 30άρα και η τέταρτη 40άρα του για φέτος. Ο Τζέιμς Χάρντεν δεν συγκρατιόταν με τίποτα και πετυχαίνοντας τους 18 από τους 45 συνολικά πόντους του στην τρίτη περίοδο, ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Ρόκετς στη νίκη.Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς το +10 του ημιχρόνου έγινε +20 στο τέλος της, με τον
Χάρντεν να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα στους 33 πόντους της ομάδας του. Έτσι, η προσπάθεια των Πέισερς στο τελευταίο δωδεκάλεπτο (21-30 επί μέρους σκορ), πήγε στράφι, όπως και η συγκινητική προσπάθεια του Σι Τζέι Μάιλς που ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 23 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να γλιτώσει την Ιντιάνα από την πέμπτη σερί ήττα της.Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Παπανικολάου, έμεινε για 10:49 στο παρκέ χωρίς να σκοράρει, μάζεψε 1 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο.ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Αρίζα 9, Μοτιεγιούνας 10 (9ρ.), Χάουαρντ 14 (17ρ.), Χάρντεν 45 (7ασ.), Μπέβερλι 6, Σμιθ 6, Τέρι 7, Μπρούερ 13, Παπανικολάου (0/1δίπ., 1ρ., 1κλ., 3λ.)ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Χιλ 13, Γουέστ 8, Χίμπερτ 12, Στάκεϊ 4, Γουότσον 8, Μάιλς 23, Μαχίνμι 9 (14ρ.), Σκόλα 4, Σλόαν 17, ΡούντεζΠηγή: gazzetta.gr