Ο απολογισμός από τα φιλικά της Εθνικής Ελπίδων

Η αποστολή της Εθνικής Ελπίδων από το απόγευμα της Τετάρτης βρίσκεται στην Κύπρο και ο προγραμματισμός μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων μας. Η Εθνική μας θα αρχίσει τον κύκλο των υποχρεώσεων της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 τον ερχόμενο Σεπτέμβρη (4/9) με αντίπαλο την Ολλανδία εκτός έδρας. Τα δύο φιλικά με Ισραήλ και Ρουμανία έδωσαν την ευκαιρία στην τεχνική ηγεσία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την πορεία της μέχρι τώρα προετοιμασίας και η εκτίμηση
είναι ξεκάθαρη. Η διεξαγωγή φιλικών αγώνων με δύσκολους αντίπαλους προσφέρει πολύπλευρο όφελος και οι νεαροί διεθνείς μας σε ψηλούς ρυθμούς κερδίζουν σημαντικές εμπειρίες. Ο απολογισμός στα δύο φιλικά κατέγραψε ισάριθμες ήττες και ο Λούκας Χατζηλούκας χρησιμοποίησε 20 συνολικά ποδοσφαιριστές. Δύο από αυτούς (Ανδρέας Κυριάκου, Νικόλας Ιωάννου) αγωνίστηκαν και στα 180 λεπτά. Ο αρχηγός της ομάδας, ο Ανδρέας Κυριάκου που ήταν από τους ιδιαίτερα διακριθέντες στον αγώνα του Τίργκου Μούρες, εκφράζει την εκτίμηση πως στο κοντινό μέλλον η Εθνική μας θα εμφανιστεί και καλύτερη. «Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των φιλικών, πιστεύω ότι έγινε μεγάλη προσπάθεια και στη Ρουμανία άδικα χάθηκε το παιχνίδι. Θα μπορούσαμε τουλάχιστον να αποφύγουμε την ήττα όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο και δεν απογοητευόμαστε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και πιστεύω ότι θα παρουσιαστούμε ακόμη καλύτεροι στο μέλλον και περισσότερο διεκδικητικοί. Κληρωθήκαμε σε ένα δύσκολο όμιλο και μέχρι τον Σεπτέμβριο έχουμε πολλά να κάνουμε για να μπούμε στη διαδρομή της προκριματικής φάσης με καλές προοπτικές». Ήττα της ΟλλανδίαςΗ πρώτη μας αντίπαλος στην προκριματική φάση γνώρισε την ήττα σε εκτός έδρας φιλικό που έγινε την περασμένη Τρίτη. Συγκεκριμένα ηττήθηκε από τη Γαλλία με 4-1 και είναι αξιοσημείωτο ότι τρία τέρματα των Γάλλων σημειώθηκαν με πέναλτι. Το γκολ της Ολλανδίας πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο ο Menig.