Νίκησε και βλέπει μακριά ο Κύργιος!

Ο Νικ Κύργιος έκανε το καθήκον του και νίκησε τον Malek Jaziri με 6-3, 7-6 (6), 6-1, συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία του στoν 4ο γύρο Australian Open. Μετά και το "δώρο" του Andreas Seppi, ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός δε θα βρει στο δρόμο του τον Roger Federer, αλλά τον Ιταλό, σε μια σημαντική ευκαιρία να μπει στην τελική 8άδα σε Slam

για 2η φορά μετά το WimbledonΚύργιος δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα σήμερα για να αφήσει εκτός συνέχεια τον Jaziri, που προχθές έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος Τυνήσιος στην Open era που μπήκε στον 3ο γύρο ενός Grand Slam.Ο 19χρονος Νικ έβγαλε 25 άσους και συνολικά 52 winners, έναντι 6 και 26 του Τυνήσιου αντίστοιχα. Σημαντικό και το γεγονός πως απέφυγε τα πολλά λάθη ο 19χρονος, ο οποίος είχε 29 σε ολόκληρο το παιχνίδι, μόλις τρία περισσότερα από τον αντίπαλό του. Η 3η του νίκη στην εβδομάδα ήρθε μετά από 1 ώρα και 58 λεπτά.Στο 1ο σετ ο Κύργιος πέτυχε 11 άσους, χάνοντας συνολικά 9 πόντους στο σερβίς του και κανένα service game του. Έκανε το break που έλυσε τις διαφορές των δύο παικτών στο 8ο game, για να κάνει το 5-3 και λίγο αργότερα το 6-3.Το 2ο σετ ήταν το καλύτερο για τον Jaziri, αφού δεν έχασε ποτέ το σερβίς του, σώζοντας τρία break points. Ο Κύργιος από την πλευρά του δεν απειλήθηκε καν με break point και μετά από ένα γεμάτο tie-break, στο οποίο βρέθηκε πίσω με 0-4, κέρδισε 8-6 και ενίσχυσε το προβάδισμά του.Λίγο πριν το τέλος του 2ου σετ, ο Jaziri έδειχνε να έχει κάποιο πρόβλημα στο δεξί του πόδι, καλώντας ιατρικό τάιμ άουτ. Το ίδιο έκανε και ο Κύργιος στα μέσα του 3ου σετ, ωστόσο ο 19χρονος δεν είχε κάτι σοβαρό, παραμόνο ένα προσωρινό θέμα με τη μύτη του. Εκ του αποτελέσματος, ο Ελληνοαυστραλός "έσπασε" δύο φορές το αντίπαλο σερβίς στο 3ο σετ και το κατέκτησε εύκολα με 6-1, έστω και αν χρειάστηκε 5 match points για να τελειώσει το ματς.Μετά και τη μεγάλη έκπληξη της ημέρας, τον αποκλεισμό του Federer, ο Κύργιος θα έχει μια μοναδική ευκαιρία για να μπει στα προημιτελικά του αγαπημένου του Slam. Στον 4ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Andreas Seppi, σε ένα παιχνίδι που προφανώς δε θα είναι εύκολο, αλλά σίγουρα οι πιθανότητες των δύο παικτών θα είναι μοιρασμένες.