Νίκη στα πέναλτι και πλεονέκτημα έδρας η Ανόρθωση

Στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε το πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος φούτσαλ ανάμεσα σε Ομόνοια και Ανόρθωση. Νικήτρια αναδείχθηκε η "κυρία" με 3-2 και πλέον απέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 4-4, ενώ στην παράταση δεν μπήκε κάποιο γκολ.

Αν και η Ομόνοια έβαλε τις βάσεις για νίκη στο πρώτο ημίχρονο όταν πήρε καθαρό προβάδισμα

τριών τερμάτων (3-0) δεν το διαχειρίστηκε σωστά. Η "κυρία" βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γρήγορα γκολ μείωσε σε 3-2 και μπήκε εκ νέου στο κόλπο της νίκης. Και παρόλο που η Ομόνοια λίγο αργότερα έκανε το 4-2, βρήκε τις λύσεις να ισοφαρίσει το ματς 4-4 δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Στην διαδικασία της παράτασης το 4-4 διατηρήθηκε και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι, με τους παίκτες της Ανόρθωσης να ευστοχούν και στα τρία και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες θα προκριθεί στον τελικό και θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλήματος.