Νέα νίκη για την ΕΘΑ κόντρα στην Αναγέννηση

Η ΕΘΑ επικράτησε με 92-72 της Αναγέννησης Γερμασόγειας, στο τρίτο χρονικά παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος". Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν καλή εικόνα, όμως η ομάδα της Έγκωμης ανέβασε στροφές και πήρε στο τέλος μία εύκολη νίκη. Με έξι παίκτες συνολικά αγωνίστηκε η Αναγέννηση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μορίς Πίαρσον που σημείωσε 24 πόντους (16 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα

είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να οδηγείται στο 9-8 υπέρ της ΕΘΑ στο 4:23. Έπειτα η Αναγέννηση με έξι σερί πόντους από τους Τάλλαρη, Ντουμάρς και Τουμπάζο έφερε το σκορ στο 14-9 υπέρ της. Η ομάδα της Γερμασόγειας διατήρησε την διαφορά των πέντε πόντων και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν 18-13, στο 7:22. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 20-18 υπέρ της Αναγέννησης.

Η ΕΘΑ μπήκε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο (23-22) μετά από ενάμιση λεπτό. Η Αναγέννηση στην συνέχεια με τέσσερις πόντους από τον Τουμπάζο έφερε το σκορ στο 27-22, όμως οι "κιτρινόμαυροι" ανέβασαν στροφές και σημειώνοντας δεκαπέντε πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, πήραν προβάδισμα με 37-30! Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 39-35.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδο, και μετά από ένα λεπτό στον αγώνα μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (41-39). Η συνέχεια όμως άνηκε στην ομάδα της Έγκωμης, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν διαφορά δεκαέξι πόντων μέχρι το 26:16, με το σκορ να φθάνει στο 60-44. Στον εναπομείναντα χρόνο η ΕΘΑ κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα της σε 72-49.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας στο 33:30 να μειώσουν σε 76-62. Η διαφορά όμως στο σκορ που είχε δημιουργήσει προηγουμένως η ΕΘΑ, δεν άφηνε την Αναγέννηση να γίνει απειλητική. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί έντεκα πόντων έφεραν το σκορ στο 87-62 στο επόμενο τρίλεπτο, ενώ με την λήξη του αγώνα πήραν την νίκη με τελικό σκορ 92-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 39-35, 72-49, 92-72