Μόνη πρώτη η Άρσεναλ με "σεληνιασμένο" Ζιρού

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ολιβιέ Ζιρού και Αλέξις Σάντσες, η Άρσεναλ πέρασε σαν... σίφουνας απ' το "Στάδιο του Φωτός", επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 της Σάντερλαντ. Ο Ζερμέιν Ντεφόου είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τις "μαυρόγατες".

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Άρσεναλ, η οποία πέρασε σαν... σίφουνας απ' το "Στάδιο του Φωτός". Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ

επικράτησαν με 4-1 της Σάντερλαντ, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αλέξις Σάντσες και Ολιβιέ Ζιρού.

Ο Χιλιανός επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 19ο λεπτό, όμως στο 65' ο Ζερμέιν Ντεφόου έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Αρσέν Βενγκέρ, μετά την ισοφάριση, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζιρού, με τον Γάλλο να τον δικαιώνει για την επιλογή του, αφού σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών (71', 76'), ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σάντσες στο 78ο λεπτό, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Σάντερλαντ.