Μετά την πεντάρα η φιέστα

Με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός γιόρτασε το 43ο πρωτάθλημα Ελλάδος

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πανηγύρισαν παίκτες και φίλοι του Ολυμπιακού την κατάκτηση του 43ου πρωταθλήματος Ελλάδας. Σ' ένα όχι κατάμεστο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» οι πρωταθλητές επικράτησαν άνετα της υποβιβασμένης Καλλονής με 5-0 και μετά το τελευταίο σφύριγμα

του Φωτιάδη άρχισε η φιέστα. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 2-3 αξιόλογες στιγμές με τον Μανούσο, έφτασε άνετα στη νίκη.

Στο 6ο λεπτό ο Ελαμπντελαουί έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Δαύκου, αλλά στο 22ο λεπτό ο Φορτούνης σημείωσε το 18ο γκολ του στη διοργάνωση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά, στην κλειστή γωνία του Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 35ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν φάουλ στον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή των Λέσβιων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταβίντ Φουστέρ, που με ωραίο κτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δαύκου για δεύτερη φορά.
Έτσι έκλεισε το πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την εδαφική υπεροχή και στο 61ο λεπτό, ο Παϊτίμ Κασάμι με πλασέ μεσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0, στο 77' ο Ελαμπντελαουί έπειτα από καταπληκτική ενέργεια του Ιντέγε, πέτυχε το 4-0 και στο 84ο λεπτό ο Νιγηριανός επιθετικός έκλεισε τη χρονιά με ένα εντυπωσιακό γκολ (σ.σ. το 10ο στο πρωτάθλημα), διαμορφώνοντας το 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε πέντε γκολ (23΄,41΄,45΄+2, 52΄, 61΄) και τον Λέτο στο 100ό του παιχνίδι με τη φανέλα του «τριφυλλιού» να κάνει ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι (τρεις ασίστ), ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 6-1 τον Πανθρακικό στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League (30ή αγωνιστική). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βιγιαφάνες στο 71΄.

Ο Λεβαδειακός ολοκλήρωσε με θριαμβευτικό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα της Super League, νικώντας 3-0 την ΑΕΚ στη Λιβαδειά, στο πλαίσιο της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής. Δύο αυτογκόλ (Ντίντακ στο 39΄, Τζανετόπουλος στο 40΄) και ένα τέρμα του Μάντζιου στο 63΄ χάρισαν τη νίκη στους Βοιωτούς και ενδέχεται να αφήσουν τον «Δικέφαλο» στην τρίτη θέση της κατάταξης, αν επικυρωθεί από την Επιτροπή Εφέσεων η ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στα παιχνίδια της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής της Super League:
Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1