Μεγάλο διπλό για την Ομόνοια

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στον τέταρτο και τελευταίο αγώνα της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 82-80 στο Λευκόθεο, έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση. Από την έναρξη του αγώνα μέχρι τα πρώτα στάδια της β’ περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια ανέβασε στροφές και προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και μείωσε στο σκορ, παλεύοντας μέχρι τέλους για την νίκη. Η Ομόνοια ωστόσο ήταν η ομάδα που διατήρησε το προβάδισμα της και στο τέλος πανηγύρισε την πέμπτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικ Γκρίφιν με 28 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).