Μεγάλο διπλό απέναντι στη Φενέρ πήρε η Μπαρτσελόνα

Με μεγάλα τρίποντα του Μάλκολμ Ντιλέινι, η Μπαρτσελόνα έδωσε τέλος στο αρνητικό της σερί στην Ευρωλίγκα και παράλληλα έδωσε τέλος στο θετικό σερί της Φενέρμπαχτσε, περνώντας με 74-80 από την Κωνσταντινούπολη.

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε σχεδόν ιδανικά, αφού με «οδηγό» της την άμυνα έκοψε τον ενθουσιασμό της Φενέρμπαχτσε και αφού έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (12-24), προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (12-27).

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έβγαλε μεγάλη ένταση στην άμυνα και

στην επίθεση είχε τις δημιουργίες του Σλούκα. Μαζί με τον Ντε Κολό στην επίθεση, η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (34-35), με την Μπαρτσελόνα, να κρατάει το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-42).

Με τον Κλαβέρ να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση, οι Καταλανοί πήγαν στο 48-57 και κράτησαν την απόστασή τους ως το τέλος της τρίτης περιόδου (56-61).

Με Νάναλι, Ντε Κολό και Βέσελι, η Φενέρ πέρασε μπροστά με 64-63, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Ντιλέινι και ο Χίγκινς έβγαλαν προσωπικότητα με μεγάλα σουτ και η Μπαρτσελόνα, με ένα σερί 0-8, προηγήθηκε με 64-71 και με ένα ακόμα τρίποντο-«μαχαιριά» του Ντιλέινι, έκανε το 66-76. Η Φενέρ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 70-76, αλλά ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, με το σκορ να φτάνει στο 74-80.

Δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-59, 74-80