Με το 100ό του γκολ ο Νεϊμάρ «υπέγραψε» τη νίκη

Σε μεγάλο πρωταγωνιστή της Μπαρτσελόνα εξελίχθηκε ο Νεϊμάρ στο ματς με τη Γρανάδα.

Με το γκολ που πέτυχε ο Βραζιλιάνος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1 υπέρ της ομάδας του και πανηγύρισε διπλά, καθώς ήταν το 100ό του τέρμα με την φανέλα της «Μπαρτσα».

Καθοριστική στην εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε η είσοδος του Πάκο Αλκάθερ στο 17΄ αντί του Ραφίνια. Ο 23χρονος στράικερ στο 64ο λεπτό έβαλε μπροστά τους Καταλανούς (2-1), για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 83΄ ο Ράκιτιτς. Με 10 παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 82΄ λόγω της αποβολής του Αγκμπο, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 29ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο 23χρονος Πάκο πέτυχε το 3ο του γκολ στο πρωτάθλημα (σε 14 συμμετοχές) μετά από ασίστ του Σουάρες, που είχε δώσει προβάδισμα στο 44΄.