Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της

Ο Πέτρος Χρυσοχός ηττήθηκε από τον Cem Ilkel

Με ήττα ξεκίνησε η Κύπρος τις υποχρεώσεις της απέναντι στην Τουρκία στο πλαίσιο της Ευρωαφρικανικής ζώνης (Όμιλος ΙΙ) του Παγκοσμίου Κυπέλλου Τένις Davis Cup. Ο Πέτρος Χρυσοχός βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, όμως, στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε από τον Cem Ilkel με 3-2 (7-6(4), 6-3, 3-6, 0-6, 4-6) σετ.

Ο

Κύπριος διεθνής προηγήθηκε 2-0 στα σετ και εκεί που έδειχνε ότι έλεγχε τον αγώνα, είδε τον Τούρκο να επιστρέφει δυναμικά και να ισοφαρίζει σε 2-2. Έτσι έχασε το μεγάλο πλεονέκτημα που είχε.

Στο τελευταίο σετ ο Χρυσοχός προηγήθηκε 3-0 στα γκέιμς και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα, αλλά και πάλι η επιστροφή του Ilkel και η ισοφάριση σε 3-3 έκανε τον αγώνα ντέρμπι. Ο Τούρκος αντισφαιριστής με εμφανώς καλύτερη ψυχολογία έκανε μπρέικ στο 9ο γκέιμ και κατέκτησε το 5ο σετ με 6-4.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας ο Μενέλαος Ευσταθίου αντιμετώπισε τον Μarsel IIhan, όμως λόγω του γεγονότος ότι η εφημερίδα δόθηκε νωρίς στο τυπογραφείο ήταν αδύνατον να καλυφθεί ο συγκεκριμένος αγώνας.