Ματσάρα στο Λονδίνο με έξι γκολ (video)

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση με ανατροπές στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου, Τσέλσι και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3, παραμένοντας στις δύο πρώτες θέσεις του 3ου ομίλου.

Με την Ατλέτικο Μαδρίτης να έχει «γκελάρει» (0-0) νωρίτερα σήμερα απέναντι στην Καραμπάχ στο Μπακού και να έχει μένει στους δύο πόντους μετά από τρεις αγωνιστικές, τόσο η Τσέλσι όσο και η Ρόμα γνώριζαν καλά ότι ο νικητής της μεταξύ τους αναμέτρησης στο Λονδίνο θα έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η

ομάδα του Αντόνιο Κόντε μπήκε πολύ πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο του «Στάμφορντ Μπριτζ» και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, χάρη σε ένα εντυπωσιακό βολέ του Νταβίντ Λουίζ έξω από την περιοχή (11') και ένα κοντινό πλασέ του Εντέν Αζάρ μετά από ωραία αντεπίθεση (36'), για να μειώσουν οι «τζιαλορόσι» σε 2-1 στο 40ο λεπτό, με τον Σέρβο διεθνή αριστερό οπισθοφύλακά τους, Αλεξάνταρ Κολάροφ.

Διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στην επανάληψη, με τους Ιταλούς να «τιμωρούν» την αγγλική άμυνα χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του έμπειρου Βόσνιου επιθετικού τους, Έντιν Τζέκο, ο οποίος «χτύπησε» δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά (64' - 70') με σεντερφορίσια τέρματα, βάζοντας συνεπακόλουθα την ομάδα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκι μπροστά στο σκορ με 3-2, είκοσι λεπτά πριν από τη λήξη.

Η Τσέλσι κατάφερε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Εντέν Αζάρ στο 75', το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-3, με την Ρόμα να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Αντόνιο Ρούντιγκερ να την «ξεράνει» στο τέλος και τους θεατές που παρακολούθησαν αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση να μένουν απολύτως ικανοποιημένοι από το πλούσιο θέαμα και τα έξι τέρματα.