Λύγισε την Κάλιαρι η Ουντινέζε

Σε ένα ματς με δύο γκολ σε ένα λεπτό στο φινάλε, η Ουντινέζε πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Κάλιαρι στο Dacia Arena (2-1).

Πριν μερικές μέρες η Κάλιαρι είδε το αήττητο σερί 13 αγωνιστικών να λαμβάνει τέλος μετά το 1-2 από την Λάτσιο και τώρα υπέστη δεύτερη σερί ήττα. Ο Ράτζα Ναϊνγκολάν είχε σουτ στο δοκάρι στο 24’ αλλά στο 39’ οι Σάρδοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το καταπληκτικό σουτ του Ντε Πάουλ από πλάγια στο παραθυράκι. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους και αφού οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη πίεσαν, τελικά ισοφάρισαν στο 84’ με τον Ζοάο Πέδρο έπειτα από σέντρα από δεξιά.

Η Κάλιαρι, όμως, άντεξε μόλις μερικά δευτερόλεπτα καθώς στο 85’ ύστερα από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή ο Φοφανά τίναξε τα δίχτυα από κοντά για το 2-1 που ήταν το τελικό. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πιζακάνε για τους Σάρδους.