Λύγισε στο «Ανφιλντ» η Λέστερ(videos)

Ο νόμος του «Ανφιλντ» μέτρησε σήμερα και η Λίβερπουλ νίκησε 1-0 τη Λέστερ, για τη 18η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, εκμηδένισε το «φονικό δίδυμο» των φιλοξενούμενων (αλλαγή έγιναν οι Βάρντι, Μαχρέζ) και υποχρέωσε τη Λέστερ στην πρώτη της ήττα μετά από ακριβώς τρεις μήνες (26 Σεπτεμβρίου, 2-5 από την Αρσεναλ).

Ετσι, το βράδυ η Αρσεναλ

θα έχει την ευκαιρία να κλείσει τη Boxing Day μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Απαραίτητη προϋπόθεση, να περάσει από την δύσκολη έδρα της Σαουθάμπτον.

Κατά τα άλλα, η εκπληκτική Γουότφορντ έφυγε με θετικό αποτέλεσμα (2-2) από την έδρα της Τσέλσι, ενώ η... τραγωδία της Αστον Βίλα συνεχίζεται, καθώς μετά το 1-1 εναντίον της Γουέστ Χαμ οι «Χωριάτες» παραμένουν χωρίς νίκη από την πρεμιέρα (8 Αυγούστου) και ήδη βρίσκονται δέκα βαθμούς μακριά από την σωτηρία.

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν η Τότεναμ νίκησε 3-0 την Νόριτς, ενώ η Σίτι επικράτησε με 4-1 της Σάντερλαντ στο Μάντσεστερ.

Aναλυτικά:

Η Λίβερπουλ έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που δεν δέχτηκε γκολ από την Λέστερ, έτσι νίκησε με 1-0 τις "αλεπούδες" του Ρανιέρι, χάρη σε τέρμα του Κριστιάν Μπεντεκέ.

Στο 38' ο Βέλγος μπήκε στην θέση του Ντιβόκ Ορίγκι και στο 63' με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από την πάσα του Ρομπέρτο Φιρμίνο νίκησε τον Σμάιχελ.

Αυτό το τέρμα ήταν αρκετό για τους "κόκκινους" να επικρατήσουν των πρωτοπόρων, έτσι το βράδυ η Άρσεναλ έχει ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάσπερ Σμάιχελ άφησε το τέρμα του και ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή, στην προσπάθεια της Λέστερ να ισοφαρίσει και η Λίβερπουλ βγήκε στην αντεπίθεση, το γκολ από τον Μπεντεκέ φάνταζε σίγουρο, αλλά ο Μόργκαν έκοψε το πλασέ του!

Αυτό είναι το πρώτο ματς στην φετινή Premier League που η Λέστερ δεν σκοράρει και αυτή ήταν η πρώτη της εκτός έδρας ήττα! Είναι μόλις η δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, η πρώτη ήττα από την Άρσεναλ στο Λέστερ με 2-5.

Νίκες Σίτι &Τότεναμ, μοιραίος Οσκάρ για Τσέλσι

Στο ντεμπούτο του Χίντινκ η Τσέλσι προηγήθηκε με γκολ του Ντιέγκο Κόστα, αλλά χρειάστηκε ένα ακόμη τέρμα του Ισπανο-Βραζιλιάνου για μην ηττηθεί στο Λονδίνο από την Γουότφορντ, η οποία έπιασε στην 6η θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (είχε ηττηθεί νωρίτερα από την Στόουκ).

Θα μπορούσαν οι "μπλε" να κάνουν... ανατροπή στην ανατροπή, αλλά στο 80' ο Οσκάρ δεν κατάφερε να σκοράρει με εκτέλεση πέναλτι!