Ήταν να μην πάρει φόρα!

Ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί σκόραρε ξανά στη… λίμνη του Τσιρείου και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛΑΕΛ 172’ (πεν) ΤαγκμπατζουμίΕΘΝΙΚΟΣ 0Ο Μάρκο Ταγκμπατζουζί έκανε πέντε μήνες για να ανοίξει λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα φορώντας τη φανέλα της ΑΕΛ, όταν πέτυχε το πρώτο του γκολ πήρε φόρα και δεν σταματά. Ο Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, φτάνοντας τα 5 γκολ μέσα σε 10 μέρες, και έδωσε προβάδισμα

πρόκρισης στην ομάδα για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Ο αγώνας έγινε κάτω από πολύ δυνατή βροχή και σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο οποίος στην επανάληψη έμοιαζε με λίμνη. Μέχρι τα μισά του β’ μέρους η ΑΕΛ δεν είχε τελική προσπάθεια (!), τα πάντα όμως άλλαξαν μετά το γκολ-πέναλτι του Ταγκμπατζουζί. Το παιχνίδι άνοιξε και θα μπορούσαν να σημειωθούν περισσότερα γκολ.Πλέον, τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας στο Δασάκι.Φεγκρούς, η επιστροφήΠέντε μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό, στον επαναληπτικό της φάσης των πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ με την Τότεναμ στο Λονδίνο (22 Αυγούστου), ο Καρίμ Φεγκρούς πήρε και πάλι θέση βασικού κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΛ. Ο Μαροκινός τερματοφύλακας αποτέλεσε μίαν από τις τέσσερεις αλλαγές του Χριστάκη Χριστοφόρου σε σχέση με το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Ντιαλό αντί Σακέτι, Μμπεμπέ αντί Οχενέ και Σταύρου αντί Σαρδινέρο οι άλλες τρεις.Μηδέν τελικές η ΑΕΛ!Πολύ κακό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Δυνατή βροχή, βαρύς αγωνιστικός χώρος, αργός ρυθμός, πολύ φτωχό θέαμα και ουσιαστικά χωρίς κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες συνέθεσαν το απογοητευτικό σκηνικό των πρώτων 45 λεπτών. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή (57%), αλλά σε κανένα σημείο δεν απείλησε τον Γιώργο Λοΐζου. Χαρακτηριστικό ότι με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ είχε μηδενικές τελικές προσπάθειες!Οι δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι ήταν για τους φιλοξενουμένους σε ισάριθμες κεφαλιές, που έφυγαν πάνω από τα δοκάρια του Φεγκρούς. Στο 23’ ο Πιντσέλι έκανε σέντρα από δεξιά, η κεφαλιά έγινε από τον Μαμαντού και η μπάλα έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κοντινή κεφαλιά του Ταλ στο 36’.Πόλο αντί ποδόσφαιρο!Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν να βγάλουν περισσότερη διάθεση και δυνάμεις, ήταν όμως αδύνατο να παίξουν μπάλα αξιώσεων κάτω από αυτές τις συνθήκες. Οι βροχή δυνάμωσε, ο αγωνιστικός χώρος του Τσιρείου μετατράπηκε σε λίμνη και η μπάλα δεν μπορούσε να κυλήσει. Υπό αυτές τις συνθήκες, ο μοναδικός τρόπος για να δούμε κάποιο γκολ στο παιχνίδι ήταν από στημένη φάση ή κάποιο σοβαρό λάθος.Μάρκο ο… ωραίος!Όντως, το μοναδικό γκολ του αγώνα ήρθε από στημένη μπάλα και μάλιστα από τα 11 βήματα. Στο 70’ ο Ελευθερίου μπήκε στην περιοχή του Εθνικού, ο Μαμαντού έπεσε πολύ επικίνδυνα τάκλιν και με τα δύο πόδια, και ο Νικολαΐδης έδειξε την εσχάτην των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί, νικώντας τον νεαρό Λοΐζου.…αλλά και μοιραίος!Ο επιθετικός της ΑΕΛ από… ωραίος έγινε μοιραίος λίγα λεπτά αργότερα, στερώντας ουσιαστικά από την ομάδα του το 2-0. Στο 82’ μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Σαρδινέρο, ο τελευταίος «κρέμασε» τον Λοΐζου και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ο Ταγκμπατζουμί την πρόλαβε και την ακούμπησε από θέση οφσάιντ!Δοκάρι ο ΕθνικόςΔυο λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Εθνικός έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ. Ο Πιτσέλι είδε τον Φεγκρούς λίγο έξω από την περιοχή του, τον κρέμασε με σουτ από τα 25 μέτρα, αλλά ο Μαροκινός έκανε πολύ δύσκολη και σωτήρια επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.Στα τελευταία του στάδια το παιχνίδι άνοιξε, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να βρει τουλάχιστον δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, χωρίς όμως να τα καταφέρει κυρίως λόγω του πολύ κακού αγωνιστικού χώρου, ενώ καλές προϋποθέσεις δημιούργησε και ο Εθνικός. Το 1-0 δεν άλλαξε και πλέον η ΑΕΛ πάει την ερχόμενη εβδομάδα στο δασάκι με το ένα καλό προβάδισμα.Διαιτητής: Χρ. ΝικολαΐδηςΚίτρινες: Σιέλης, Νικολάου - Πράκερ, Xάτζιαρος, Μαμαντού, Ταλ.ΑΕΛ: Φεγκρούς, Σιέλης, Λο Σάμπου, Εντμάρ, Ελευθερίου, Ντιαλό, Νικολάου, Μπεμπέ (71΄ Οχενέ), Σταύρου (54΄ Σαρδινέρο), Καλό (90΄ Ιονίτσα), Ταγκμπατζούμι.Εθνικός: Λοΐζου, Μαμαντού, Έβερτον, Πιντσέλι (86΄ Πογιατζής), Ταλ, Γιαγκουδάκης, Βάλντο (67΄ Χατζηβασίλης), Χάτζιαρος, Πράκερ (77΄ Ζουνίνιο), Ατάντα, Στόλερ.Τι δήλωσαν οι προπονητές«Τελείωσε μόνο το πρώτο ημίχρονο», τόνισε μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της ΑΕΛ Χριστάκης Χριστοφόρου. Μπορούμε για την ανατροπή, το μήνυμα του του τεχικού του Εθνικού. Αναλυτικά:Χρ. Χριστοφόρου: «Για εμάς απλώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να ξεκουραστούμε, αφού μετά από τέτοιο παιχνίδι χάσαμε πολλές δυνάμεις. Πρέπει να ξεκουραστούμε ενόψει του αγώνα με την Ανόρθωση, που είναι πολύ σημαντικός για εμάς. Έχουμε χρόνο να σκεφτούμε τον επαναληπτικό μετά τον αγώνα με την Ανόρθωση».Α. Μακρίδης: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί, ενώ είχαμε ευκαιρία με τον Ταλ. Μετά το γκολ της ΑΕΛ προσπαθήσαμε. Ήταν μια αψυχολόγητη ενέργεια από τον ποδοσφαιριστή μας στη φάση που έφερε το γκολ. Δεν κάνεις τάκλιν σε πισίνα. Η ΑΕΛ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, όμως το 1-0 είναι ένα αποτέλεσμα που μας δίνει ελπίδες. Μπορούμε στην έδρα μας να ανατρέψουμε αυτό το αποτέλεσμα».