Ισοπέδωσε με εξάρα την Βόλφσμπουργκ η Λειψία

Η εντυπωσιακή Λειψία ισοπέδωσε με 6-1 την Βόλφσμπουργκ και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Άνετη πρόκριση και για Βέρντερ 4-1 την Χαϊντενχάϊμ.

Πανηγυρική πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας πήρε η Λειψία, που επικράτησε 5-0 στην «Βολκσβάγκεν Αρένα» της Βόλφσμπουργκ. Το 0-1 έκανε με αυτογκόλ ο Μπρούμα στο 13ο λεπτό, για ν’ ακολουθήσει καταιγίδα στην επανάληψη, με τέρματα από τους Σάμπιτζερ στο 55’, Φόρσμπεργκ στο 59’ , Λάιμερ στο 61’ και Βέρνερ στο 69’. Στο 88’ ο διεθνής

στράικερ έκανε το 0-6, για να έρθει το γκολ της παρηγοριάς για τους «Λύκους», που σημείωσε ο Βέγκχορστ στο φινάλε του ματς.

Η Βέρντερ Βρέμης καθάρισε την πρόκριση μέχρι το 20ο λεπτό απέναντι στην Χαϊντενχαϊμ αφού σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν ήδη μπροστά με 3-0, για να έρθει εύκολα το τελικό 4-1. Ο Ρασίκα στο 7’, ο Μπίτενκουρ στο 11’ ο Κλάεσεν στο 19’ και ο Φρίντλ στο 41’ σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ενώ μείωσε με πέναλτι ο Σνάτερερ, στο φινάλε του πρώτου μέρους.