Η Τσεχία κέρδισε εύκολα την οικοδέσποινα

Με τους Τόμας Σατοράνσκι (20π., 13ρ., 6ασ.) και Βόιτεκ Χρούμπαν (25π.), οι Τσέχοι νίκησαν την οικοδέσποινα Ρουμανία με 68-83.

Η Τσεχία ξεκίνησε ιδανικά το Eurobasket επικρατώντας της Ρουμανίας με 68-83. Η συνεργασία Σατοράνσκι με Χρούμπαν είχε 45 από τους 83 πόντους της ομάδας.

Οι οικοδεσπότες του ομίλου ξεκίνησαν αρκετά καλά χάρη στον ενθουσιασμό του κόσμου τους στην εξέδρα και του Βλαντ Μολντοβεάνου (24π.) και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένα σε ότι αφορά το σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά και καμία δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ο Τόμας Σατοράνσκι μαζί με τον Βόιτεκ Χρούμπαν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς έδωσαν προβάδισμα στην Τσεχία με διψήφια διαφορά πόντων 39-50 (25') με τους γηπεδούχους να χάνουν εντελώς τη συγκέντρωσή τους.

Οι Ρουμάνοι προσπάθησαν με συνεχόμενα τρίποντα μειώσουν τη διαφορά, όλα έβρισκαν... σίδερο και η διαφορά αντί να μικραίνει, μεγάλωνε (47-65, 32'). Μέχρι την κόρνα της λήξης δεν άλλαξε το παραμικρό η εικόνα κι έτσι οι Τσέχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-40, 47-62, 68-83