Η Μονακό «γάζωσε» τη Μετς

Χάρη σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό συνέτριψε 4-0 την Μετς και παρέμεινε «ζωντανή» στην… κούρσα του πρωταθλήματος.

Μετά το «άγονο» πρώτο ημίχρονο, η Μονακό πάτησε το… γκάζι και μαζί και την Μετς, την οποία συνέτριψε 4-0 και έτσι ανέβηκε στους 62 βαθμούς και στο -1 από τις πρωτοπόρες Λιλ και Παρί Ζεν Ζερμέν, έχοντας φυσικά ένα ματς περισσότερο.

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με

το πέναλτι του Φάμπρεγας στο 50’ να «ξεκλειδώνει» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μονεγάσκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο… καπάκι ο Φόλαντ έβαλε τις γερές βάσεις για το «τρίποντο».

Από την άλλη, η Μετς δεν ήταν σχεδόν καθόλου απειλητική, με το φινάλε του ματς να ανήκει στον Μπεν Γεντέρ, ο οποίος με δύο προσωπικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για την Μετς, αυτή ήταν η δεύτερη σερί της ήττα και τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να παραμένει στην 9η θέση, με 42 βαθμούς.