Η Μίλαν είχε Μπάκα

Η Μίλαν πήγαινε με σπασμένα τα φρένα για γκάφα περιωπής εντός έδρας κόντρα στην Κάλιαρι, όμως ένα γκολ του Κάρλος Μπάκα λίγο πριν το τέλος τη λύτρωσε και την επανέφερε εντός της προνομιούχου πρώτης πεντάδας.

Είχε το ρεκόρ στο τσεπάκι του και πήγαινε με τα χίλια για να το «διευρύνει»: ο Κάρλος Μπάκα μετρούσε 594 λεπτά χωρίς γκολ (το μεγαλύτερο σερί του χωρίς να σκοράρει στην Ευρώπη) και όλα έδειχναν πως γι' ακόμα

ένα παιχνίδι δε θα έβρισκε δίχτυα, καθώς έχει χάσει προ πολλού το GPS που τον οδηγεί προς το σωστό σημείο.

Τότε, όμως, ήρθε το 88ο λεπτό του σημερινού αγώνα της Μίλαν κόντρα στην Κάλιαρι στο «Σαν Σίρο»: μετά από μίνι- αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενουμένων η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κολομβιανού φορ και αυτός πλάσαρε σωστά για να «γράψει» το τελικό 1-0 υπέρ των «Ροσονέρι» και να τους χαρίσει τους 3 βαθμούς.

Χάρη σ' αυτή τη νίκη η Μίλαν έβαλε τέλος στα δύο σερί ατυχή αποτελέσματα στην Serie A (ήττα από Ρόμα, ισοπαλία με Αταλάντα), έφτασε τους 36 βαθμούς και βρίσκεται στο -5 απο τη δεύτερη θέση, έχοντας, μάλιστα, και ματς λιγότερο.

Κάπως έτσι, η διαφαινόμενη «κοιλιά» έγινε, χάρη στον Μπάκα, επίπεδη με six- pack...