Η Γιουβέντους ξέφυγε έξι βαθμούς από τη Νάπολι (vid)

Εύκολη αποστολή είχε η Γιουβέντους απέναντι στη Σαμπντόρια, την οποία νίκησε με 3-0 για την 32η ημέρα της Serie A και παρέμεινε πρώτη με 84 βαθμούς, διευρύνοντας την διαφορά από την 2η Νάπολι, που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μίλαν. Σκόρερ της Γιουβέντους στο Τορίνο αναδείχθηκαν οι Μάντζουκιτς (45΄), Χόβεντες (53΄) και Κεντίρα (75΄).

Από την πλευρά τους, οι «παρτενοπέι»... άφησαν δύο βαθμούς στο «Σαν Σίρο», κάτι που περιορίζει τις βλέψεις τους για το τίτλο,

ενώ το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένους ούτε τους «ροσονέρι» που δεν φαίνεται να προλαβαίνουν την έξοδο στο Champions League.

Με τον Βασίλη Τοροσίδη να μένει εκτός αποστολής, η Μπολόνια νίκησε με 2-0 την Ελλάς Βερόνα, με γκολ του Σιμόνε Βέρντι στο 31΄ και του Άνταμ Νάγκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Τέλος, η Σασουόλο, αν και ήθελε τους 3 βαθμούς, στην έδρα της, για να αποσπαστεί έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού συμβιβάστηκε στην ισοπαλία (2-2) με την Μπενεβέντο, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση και μετρά αντίστροφα για τη συμμετοχή της στη Β΄ κατηγορία.