Γύρισαν στο τέλος οι Γκρίζλις

Οι Σανς έβαλαν... δύσκολα στους Γκρίζλις, που κάλυψαν διαφορά 7 πόντων σε 1,5 λεπτό για να φύγουν νικητές από την Αριζόνα με 102-101.Η έβδομη σερί νίκη για το Μέμφις δεν ήρθε εύκολα. Για την ακρίβεια δεν φαινόταν καν να... έρχεται όταν ο Αϊζάια Τόμας ευστοχούσε σε τρίποντο, κάνοντας το σκορ 101-94, 1:49 πριν από το φινάλε.Ωστόσο, το καλάθι του Τόμας αποδείχθηκε αρκετά... αφυπνιστικό για τους φιλοξενούμενους που έτρεξαν ένα σερί 8-0 σε 1:35 και με το τρίποντο του Τζεφ Γκριν 4,5'' πριν τη λήξη απέδρασαν με τη νίκη από το Φοίνιξ. Χρειάστηκε βέβαια και το χέρι του Γκασόλ για να κόψει
την τελευταία προσπάθεια του Μαρκίφ Μόρις για να σφραγίσει την επικράτησή τους.Ο Ισπανός ήταν άλλωστε εκ των κορυφαίων για τις «Αρκούδες με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζακ Ράντολφ, όπου σημείωσε τους 17 από τους συνολικά 19 πόντους του. Πρώτος σκόρερ ο Μάικ Κόνλεϊ με 23.Το Φοίνιξ που έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του, είχε για πρώτο σκόρερ τον Τόμας με 24 πόντους από τον πάγκο, ενώ ο Μπλέντσο σταμάτησε στους 21.Σε ό,τι αφορά τους Έλληνες διεθνείς, ο Καλάθης σημείωσε 5 πόντους με 1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντα, μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο, ενώ ο Κουφός τελείωσε το ματς με 4 πόντους με 1/2 δίποντα και 2/2 βολές, με 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ακόμη στη στατιστική του.ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Ταέκρ 7, Μόρις , Λεν, Ντράγκιτς 15, Μπλέντσο, 21, Τόμας 24, Μόρις 7, Γκριν, Ράιτ 11, ΠλάμλιΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Γκριν 12 (7ρ.), Ράντολφ 19 (9ρ.), ΓΚασόλ 15 (6ρ., 8ασ.), Λι 6, Κόνλεϊ 23, Άλεν 10, Ούντριχ 4, Λούερ 4, Καλάθης 5 (1/2δίπ., 1/1τρ., 1ρ., 1ασ., 1κλ.), Κουφός 4 (1/2δίπ., 2/2β., 11ρ., 1ασ., 1κλ, 1λ.)Πηγή: gazzetta.gr