Έβερτον – Τσέλσι 3-1: Ο Σίλβα έφυγε, τα «ζαχαρωτά» επέστρεψαν στις νίκες

Η Τσέλσι είχε την κατοχή, αλλά η Έβερτον ήταν αποτελεσματική κι έτσι επικράτησε με 3-1. Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχος, οι οποίοι ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Έβερτον μόλις στο 5οο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ με πανέμορφη κεφαλιά του Ριτσάρλισον, μετά από σέντρα του Σιντιμπέ. Η Τσέλσι είχε την συντριπτική κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Έβερτον να προηγείται με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο δηλαδή με την Έβερτον να σκοράρει. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεβίν

με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Τσέλσι μπήκε ξανά στο ματς με γκολ του Κόβασιτς με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Μετά το το 2-1 η Τσέλσι πίεσε για την ισοφάριση και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 64΄ και στο 80΄. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν κι έτσι στο 84΄ δέχτηκαν κι άλλο τέρμα με τον Λεβίν και πάλι με σουτ μέσα από την περιοχή.