Ερασιτεχνικό μπάσκετ(2η αγωνιστική)

Νέες νίκες για τα φαβορί στην δεύτερη αγωνιστική για την Β Κατηγορία. Αναλυτικά οι αγώνες.

Δεύτερη νίκη για την BUCKS 1931 που κέρδισε την NUWAY 55-46. Η καλή αμυντική λειτουργία των νικητών μετά το δεκάλεπτο, καθώς και οι 19 στις 28 βολές ήταν τα στοιχεία που έφεραν την νίκη. Η NUWAY ήταν κοντά στο σκορ, αλλά η φθορά των φάουλ ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού.
Τα δεκάλεπτα: 7-14, 27-27, 36-33, 55-46
BUCKS 1931: Ζωγράφος 8, Παλταγιάν 4, Πισσαρίδης 8, Μιχαηλίδης 2, Καψός 17(2), Ιωάννου 1, Σπύρου 15, Λοίζου, Αναστασίου
NUWAY: Νικολάου 6, Ανδρέου, Τσαγγαρίδης

14(2), Κασινόπουλλος 13, Γιακουμής, Αθανασιάδης 10(2), Βασιλείου 3(1)
Με σχετική ευκολία η ΑΕΑΚ κέρδισε την DYNAMO POWER 51-21. Η ομάδα της Αστυνομίας πιο έμπειρη και με περισσότερες επιθετικές επιλογές πέτυχε την δεύτερη της νίκη. Η DYNAMO, είχε πολύ κακό ξεκίνημα στο πρώτο μισό, καθώς επηρεάστηκε από τις απουσίες.
Τα δεκάλεπτα: 13-0, 21-5, 36-16, 51-21

ΑΕΑΚ: Παύλου 8, Ανδρέου 4, Χριστοφόρου 6, Γεωργίου 12(3), Στροβολίτης, Λουκά 7(1), Ιωάννου 2, Αλεξάνδρου 7, Δαμιανού 2, Μεθοδίου 3, Πέτσας
DYNAMO POWER: Πελαγίας 2, Καλλονάς, Φωκά, Παπαγεωργίου 6(2), Χατζηιωάννου, Χατζηθεοδώρου, Οικονόμου 2, Ανδρονίκου, Ηλία, Κουμής 11(1)

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002 νίκησαν τους ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ 52-46. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλό ξεκίνημα όπου βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια αλλά και αμυντικά λειτούργησαν σωστά. Οι Δικηγόροι αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις, πίεσαν αλλά οι Απόφοιτοι άντεξαν και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο.
Τα δεκάλεπτα: 8-19, 21-28, 35-42, 46-52
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Καμάσας 4, Λαμπίδης 4, Κουρσάρης 4, Στεφάνου, Σκορδής 6, Ιακώβου, Παπαπέτρου 18, Κωνσταντινίδης , Παρασκευά 2, Σιαμπάρτας, Τσιέλεπος 2, Βορκάς 6,
ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002: Περικλέους 3, Ματσεντίδης 20(3), Αγιομαμίτης 15, Κιτρομηλίδης 7(1), Σπύρου 3, Γαβριήλ 4, Γρηγορίου.

Η έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς η KPMG νίκησε τον ΠΣΠΣ 40-38. Η ομάδα των ελεγκτών, παίζοντας ήρεμα και έξυπνα, πήρε σπουδαία νίκη. Με υπομονή στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία έλεγχε τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι με πολλά νεύρα, ήταν άστοχοι, κατάφεραν να προηγηθούν 25 δεύτερα πριν το φινάλε αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 6-10, 18-22, 25-30, 38-40
ΠΣΠΣ: Νικολαίδης 11, Ασιήκκαλης 4(1), Καλαβάς 8(2), Παντέλας 5, Χαραλαμπίδης 6, Γαβριήλ, Σταυρινού 2, Λεμέσιος, Τύμβιος 2
KPMG: Γρηγοριάδης Μ, Μαυρομμάτης 5, Θεοχάρους 5, Ελληνόπουλος 7, Αναγιωτός 6(2), Ολύμπιος 9, Καραγιάννης, Δημητρίου, Εμπεδοκλέους 4, Κυπριώτης, Γρηγοριάδης Γ 4, Νικολάου
Δεύτερη νίκη και για τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ, αφού κέρδισαν την GZG 56-18. Με περισσότερες δυνάμεις οι Απόφοιτοι, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των φιλοξενουμένων και πήραν σχετικά εύκολα την νίκη. Η GZG αν και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστική, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό και δίκαια στο τέλος έχασε.
Τα δεκάλεπτα: 12-8, 21-13, 37-14, 56-18
ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ: Παναγιώτου 13, Φωτίου 4, Παναγίδης 5(1), Καζαμίας 7, Μουκτάρης 1, Αριστείδου Α 8, Παπαστεριανός, Αργυρού 4, Κυθρεώτης 4, Αριστείδου Π 10
GZG: Γεωργίου Σ, Μουρουζίδης 2, Συμεού 2, Χατζητζιοβάνης, Αγησιλάου 9(1), Χριστοφίδης, Παπακυριακού, Βούλγαρης, Καραβίας 3, Γεωργίου Γ 2, Πουλικκάς,
Η EUROBANK νίκησε τον ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ 62-32, σε ένα παιχνίδι όπου μέχρι το 25λεπτο ήταν ισοδύναμο. Οι νικητές επέβαλαν τον ρυθμό τους στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά οι Δαλίτες επανήλθαν στο πρώτο πεντάλεπτο του 3ου δεκαλέπτου. Η φυγή με 5 φάουλ του Διαμαντή, έφερε την κατάρρευση στον Χαλκάνωρα και οι φιλοξενούμενοι αφού έτρεξαν πήραν δίκαια την νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 12-11, 17-27, 29-39, 32-62
ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ: Μιχαήλ 11, Γρηγορίου, Σέπος, Μιχαήλ Αδ, Κόνιαλης 3(1), Πιτσιολής 10(3), Διαμαντής 8, Πολυδώρου,

EUROBANK: Παυλόπουλος 4, Γαβριήλ 12, Μελάς 6, Πέτσας, Λειβαδιώτης 12, Σεργίου 2, Βασιλείου 15(2), Ηλιάδης 2, Δημητρίου 4, Γιουσελής, Σαββίδης 5(1),
Αναβλήθηκε το παιχνίδι ΕΛΛΗΝΙΚΗ-ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ.