Επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ (vid)

Μετά από εφτά αρνητικά αποτελέσματα, η Άρσεναλ επιτέλους κέρδισε. Επικράτησε της Γουέστ Χαμ με ανατροπή 3-1 και πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι. Ο Λιούνγκμπεργκ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο των κανονιέρηδων. Στο -7 από την τετράδα η Άρσεναλ, στο +1 από τη ζώνη παραμονής η Γουέστ Χαμ και η θέση του Πελεγκρίνι δυσκολεύει.

Γι' ακόμα ένα ματς η Άρσεναλ ήταν νωθρή στο ξεκίνημά της, μπερδεμένη, χωρίς αρχή και τέλος, με τη Γουέστ Χαμ να είναι πιο ορεξάτη και να πιέζει ψηλά. Κακό παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να μην είναι

σε θέση να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, αλλά και να δημιουργήσουν. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 25', με τον Φορνάλς να κάνει το σουτ, αλλά τον Λένο να μπλοκάρει. Η πρώτη καλή φάση της Άρσεναλ ήρθε στο 33' (!), όταν ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε τον Οζίλ, αλλά ο Γερμανός έστειλε ολομόναχος τη μπάλα άουτ. Η Γουέστ Χαμ απάντησε στην επόμενη φάση, ο Αντόνιο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Λένο έδιωξε ιδανικά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 38' ήρθε το γκολ! Αδράνεια της άμυνας, ο Ογκμπόνα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Νάιλς και κατέληξε στα δίχτυα.

Ανατροπή από τα παλιά!
Η Άρσεναλ είχε μόλις τέσσερις παρουσίες στην αντίπαλη εστία, ενώ για 12ο σερί ματς δέχθηκε γκολ! Ωστόσο, φρόντισε στο β' μέρος να κάνει το καλύτερο φετινό 45λεπτο! Αφού δε δέχθηκε γκολ στο 57' σε σουτ του Ράις, ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε και στο 60' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κολάσινατς έκανε ωραίο γύρισμα και ο Μαρτινέλι με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-1. Ετσι, σε ηλικία 18 ετών και 174 ημερών έγινε ο νεαρότερος που σκοράρει για την Άρσεναλ στο πρώτο παιχνίδι ως βασικός στην PL. Οι «Κανονιέρηδες» γύρισαν τον διακόπτη και στο 66' πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με άψογο τελείωμα του Πεπέ!

Η Άρσεναλ δε σταμάτησε εκεί και τρία λεπτά αργότερα πέτυχε και 3ο γκολ, με εξαιρετικό γύρισμα του Ομπαμεγιάνγκ.

Γουέστ Χαμ: Μάρτιν, Φρέντερικς, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (51' Μαζουάκου), Σνόντγκρας (78' Χόλαντ), Νομπλ, Ράις, Φορνάλς, Φελίπε Άντερσον (70' Αλέ), Αντόνιο

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλαντ – Νάιλς, Τσέιμπερς, Παπασταθόπουλος, Τιέρνεϊ (29' Κολάσινατς), Τζάκα (86' Γκεντουζί), Τορέιρα, Πεπέ (88' Νέλσον), Οζίλ, Μαρτινέλι, Ομπαμεγιάνγκ