Επική πρόκριση για την Παρί

Με 10 παίκτες πήρε χρυσή ισοπαλία στο Λονδίνο, πέρασε άνετα η ΜπάγερνΗ Παρί Σ.Ζ. και η Μπάγερν πήραν χθες βράδυ τα δύο εισιτήρια για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ αποκλείοντας Τσέλσι και Σαχτάρ αντίστοιχα. Η ομάδα της Γαλλίας, αν και έπαιζε με παίκτη λίγοτερο και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, πήρε ισοπαλία 2-2 στο Λονδίνο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε. Η Μπάγερν κέρδισε άνετα τη Σαχτάρ με 7-0.Τσέλσι-Παρί

Σ.Ζ. 2-2 (1ος αγ. 1-1)Κάκιστο στο πρώτο μέρος το παιχνίδι στο Λονδίνο, με μοναδικά αξιοσημείωτα στο πρώτο μέρος την αποβολή Ιμπραΐμοβιτς μετά από κλοτσιά στον Όσκαρ και μία καθαρή περίπτωση πέναλτι σε ανατροπή του Κόστα που δεν δόθηκε.Η Παρί αν και με 10 παίκτες, ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στην επανάληψη και άγγιξε το γκολ, όταν ο Καβάνι άδειασε τον Κουρτουά, αλλά προ κενής εστίας σημάδεψε το δοκάρι. Το φινάλε δραματικό. Η Τσέλσι σκόραρε στην πρώτη της ευκαιρία με τον Κέιχιλ στο 81', αλλά η Παρί είχε απάντηση στο 87΄με τον Λουίζ. Νωρίς στην παράταση ο Αζάρ με πέναλτι έκανε το 2-1 (χέρι του Σίλβα), αλλά ο Βραζιλιάνος εξιλεώθηκε στο 114΄, όταν με κεφαλιά ισοφάρισε.Μπάγερν-Σαχτάρ 7-0 (1ος αγ. 0-0)Στη Γερμανία η Μπάγερν ήταν το τεράστιο φαβορί. Στο τρίτο μόλις λεπτό ο Κούσερ ανέτρεψε τον Γκέτσε, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Μούλερ άνοιξε το σκορ. Πλέον ήταν θέμα πού θα σταματούσε ο δείκτης του σκορ από το ανελέητο σφυροκόπημα των Βαυαρών. Σταμάτησε τελικά στο 7-0 με τους Αλάμπα, Ριμπερί, Μούλερ, Μπαστούπερ, Λεβαντόφσκι και Γκέτσε να σκοράρουν.