Επίδειξη δύναμης από Ουόριορς

Οι Ουόριορς έκαναν επίδειξη δύναμης στον πρώτο ημιτελικό με τους Γκρίζλις στο Όκλαντ, νίκησαν 101-86 με 13 εύστοχα τρίποντα, και με το 1-0 στη σειρά έκαναν το πρώτο βήμα (από τα τέσσερα) για την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.

Στη θεωρία ήταν δύσκολο, στην πράξη όμως αποδείχθηκε πολύ εύκολο το έργο της καλύτερης ομάδας στην κανονική περίοδο.

Για να έχουν τύχη χωρίς τον τραυματία Κόνλεϊ (ο Νικ Καλάθης ήταν στην αρχική 5άδα) οι Γκρίζλις θα έπρεπε να κατεβάσουν τα ποσοστά των παικτών του Κερ και ταυτόχρονα να βρουν το σκορ που θα τους έλειπε από άλλους παίκτες.

Από τη στιγμή όμως που σε όλο το ματς οι "πολεμιστές" σούταραν με 50% από το τρίποντο, τύχη σοβαρή δεν είχαν.

Ο Στίφεν Κάρι και η παρέα του ήταν τα "αφεντικά" στο παρκέ και δεν θα έχαναν από τις προσπάθειες που έδωσαν στον Ράντολφ. Το σκορ μοιράστηκε όπως έπρεπε, αφού πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και κανένας δεν πήρε περισσότερα από 20 σουτ. Ο ηγέτης των Ουόριορς είχε 22 πόντους, ο Τόμπσον με 18 και ο Γκριν 16.

Τα ελληνόπουλα του Μέμφις δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν. Ο Καλάθης έμεινε 21 λεπτά στο παρκέ έχοντας 0/4 σουτ, 0/2 βολές, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ ο Κουφός ξεκούρασε ελάχιστα τον Μαρκ Γκασόλ, προλαβαίνοντας πάντως σ' έξι λεπτά να πάρει 4 ριμπάουντ και να δώσει 1 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 61-52, 83-66, 101-86

Ουόριορς: Κάρι 22(4/8τρ, 7ασ, 4κλ), Τόμπσον 18(2τρ, 6ασ), Γκριν 16(4/8τρ), Μπαρνς 11(1), Μπόγκουτ 4(6ρ), Ιγκουοντάλα 8(1τρ, 5ρ), Λίβινγκστον 2, Μπαρμπόζα 6(1), Σπέιτς 10(5ρ), Εζέλι 4, Λι, Μάκαντου, Χολιντέι

Γκρίζλις: Άλεν 15, Γκασόλ 21(9ρ), Ράντολφ 20(9ρ, 5ασ), Λι 9(1), Καλάθης (2ασ, 3κλ), Τζεφ Γκριν 9, Ούντριχ 7(1), Κάρτερ 2, Κουφός, Τζαμίκαλ Γκριν, Σμιθ, Άνταμς 3(1)