Επέστρεψε με τριάρα η Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ νίκησε 3-0 την Σέφιλντ με γκολ και ασίστ από τον Ρίτσι και διασκέδασε τις αμφιβολίες σχετικά με την παραμονή της στην Premier League. Έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις η Γιουνάιτεντ, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 50'.

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό. Ο Ρίτσι έκανε μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα από αριστερά, ο Στίβενς αντί να απομακρύνει έπιασε αέρα με τσαφ και ο Σεν-Μαξεμέν νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0.

Από ρόλο δημιουργού σε ρόλο εκτελεστή ο Ρίτσι στο 69ο λεπτό. Αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Χέιντεν και η μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζοέλιντον με προβολή, μετά από σέντρα του Αλμιρόν από αριστερά.

Κομβική για την εξέλιξη του ματς η αποβολή του Ίγκαν στο 50ό λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κι ενώ το σκορ ήταν 0-0.