Επεσε το "κάστρο" της Γιουβέντους! (video)

Το Alianz Stadium του Τορίνο, η πιο ισχυρή έδρα του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου, έπεσε σήμερα! Η Λάτσιο πέρασε με 2-1 από την έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας σε ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Serie A. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη «Γιούβε» μετά από 40 αγώνες πρωταθλήματος στους οποίους είχε 37 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες! Από την τελευταία της ήττα έχουν περάσει δύο χρόνια και δύο μήνες, καθώς σημειώθηκε στην πρεμιέρα της σεζόν 2015/16 από την Ουντινέζε (0-1). Ηρωας

του παιχνιδιού ήταν ο Θωμάς Στρακόσια (γιος του παλιού γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Φώτη), ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το βίντεο (VAR). Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ στο 90+2΄ έσπασαν καρδιές όταν ο Ντιμπάλα «σημάδεψε» το δοκάρι.

Ετσι, η Νάπολι που αντιμετωπίζει το βράδυ τη Ρόμα και η Ιντερ που παίζει με τη Μίλαν στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν στη βαθμολογία την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League η οποία αγωνίστηκε με τους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Λιχστάινερ (73΄ Στουράρο), Κιελίνι, Ματουϊντί, Κεντίρα (65΄ Ντιμπάλα), Ασαμόα, Ντάγκλας Κόστα (54΄ Μπερναρνέσκι), Μπετανκούρ, Ιγκουαϊν, Μάντζουκιτς