ΕΚΤΟΣ έδρας νίκες για Ένωση και Ομόνοια

Εκτός έδρας νίκες για Ένωση και Ομόνοια κόντρα σε Απόλλωνα και Πάφο αντίστοιχα.

«ΑΠΕΔΡΑΣΕ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ Η ΕΝΠ

Εκτός έδρας νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στη Λεμεσό απέναντι στον Απόλλωνα με 83-81, έπειτα από ένα αγώνα ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 25 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του όταν στο 5:30 το

σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ του Απόλλωνα, ενώ το φινάλε της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 19-19. Έπειτα, η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη και στο 15’ ήταν μπροστά με 28-21 και μέχρι το ημίχρονο το σκορ οδηγήθηκε στο 40-30.

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά και έως το 25:30 μείωσε στους τέσσερις την διαφορά (50-46) και μέχρι την λήξη της γ’ περιόδου σε 59-55. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη στην συνέχεια, όπου στο 33’ το σκορ ήταν στο 69-57 για τους φιλοξενούμενους, με τον Απόλλων να ισοφαρίζει μέχρι το 37:30 σε 79-79. Δύο λεπτά μετά το σκορ ήταν στο 81-81, με τον Σιλβέστερ να ευστοχεί στην συνέχεια σε δίποντο, κάνοντας το 83-81 και δίνοντας την νίκη στην ΕΝΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-40, 55-59, 81-83

Απόλλων (Χάντι Ελ Χατζ)

Πίερς 15, Οράιλι 13 (3), Ηλιάδης 24 (5), Τζάξον 15 (2), Γεωργίου 4, Ελευθερίου, Λιούις 10, Τομπάζος, Ζντράβιτς.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης)

Γουίλιαμς 6, Σιλβέστερ 15, Άκραμ 25 (2), Παπαδόπουλος 4, Μπλάκσεαρ 6, Χαραλάμπους, Ζαρτίλας, Γκρίφιν 23 (5), Πυρίλλης 4 (7).

ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΦΟ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε στο στάδιο «Άκης Κλεάνθους» στην Πάφο του ΑΠΟΠ με 75-68. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ναθάνιελ Μπριτ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά από νωρίς και στο 5:30 προηγήθηκαν με 15-7, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε την Ομόνοια να είναι μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (21-11). Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ήταν βελτιωμένος, με την ομάδα της Πάφου να καταφέρνει έως το ημίχρονο να μειώσει την διαφορά στους πέντε (35-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια μπήκε ξανά δυνατά και κατάφερε στο 27’ να φέρει την διαφορά στο +14 (54-40), όμως οι γηπεδούχοι με πέντε πόντους του Τέιλορ μείωσαν σε 54-45 μέχρι το τέλος της περιόδου. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη έως το 34’ ήταν μπροστά με 60-58, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν επικρατήσει με 75-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 30-35, 45-54, 68-75