Έκανε το 2x2 η Μίλαν, ήττα για Τότεναμ (Αποτελέσματα + Βαθμολογίες)

Η Μίλαν επικράτησε 3-0 της Σπάρτα Πράγας και έκανε το 2x2, ενώ η Τότεναμ ηττήθηκε στo Βέλγιο από την Αντβερπ (1-0).

Συνέχεια στο αήττητο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις έδωσαν οι Rossoneri, πετυχαίνοντας νίκη και σε βάρος της Σπάρτα Πράγας για τη 2η αγωνιστική του Europa League και είναι αφεντικό στο group που συμμετέχουν επίσης, Σέλτικ, Λιλ.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και είναι πλέον αφεντικό στον όμιλο με 6 βαθμούς. Στο 24’ άνοιξε το σκορ η Μίλαν, με τον Μπραΐμ Ντίαθ να κλέβει και στην συνέχεια να παίρνει από τον Ιμπραΐμοβιτς πριν τελείωσει την φάση.

Ο Ζλάταν ανατράπηκε στην περιοχή στο 35’, όμως από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι για να βγει το πρώτο μέρος με 1-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ και καθάρισαν το ματς. Στο 57’ ο Νταλότ βρήκε εκπληκτικά τον Λεάο σε κενό τέρμα και στο 66’ ο ίδιος ο Πορτογάλος σκόραρε από την τρομερή μπαλιά του Μπενασέρ για το τελικό 3-0.

Τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά για την Τότεναμ. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν κατώτερη από την Αντβερπ και ίσως να μην ήταν υπερβολή να πούμε ότι το 1-0 αδικεί τους Βέλγους. Με πολλές αλλαγές και καμία διάθεση, οι Spurs δεν μπήκαν ποτέ στο ματς και απόλυτα φυσιολογικά δέχθηκαν γκολ στο 28’, με το δυνατό σουτ του Ραφαέλοβ μετά το λάθος του Ντέιβις και την ασίστ του Μποκανί.

Στo ημίχρονο ο Μουρίνιο έκανε 4 αλλαγές, όμως εκείνη που έχασε τεράστιες ευκαιρίες ήταν η Αντβερπ καθώς ο Μποκανί ολομόναχος (54’) και ο Γιούκλεροντ σε τετ-α-τετ (72’) δεν μπόρεσαν να δώσουν καθαρό προβάδισμα και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Στους 3 βαθμούς μαζί με την ΛΑΣΚ πλέον οι Λονδρέζοι, στο Νο1 με 2x2 η Αντβερπ.

Στη Σερβία, ο Ερυθρός Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε, με πρωταγωνιστή τον Μπεν, να κερδίσει τη Σλόβαν Λίμπερετς με 5-1 ενώ η Βόλφσμπεργκ έκανε την έκπληξη στην Ολλανδία νικώντας τη Φέγενοορντ με 4-1.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ανατροπή κέρδισε την Σίβασπορ ενώ η Βιγιαρεάλ επίσης με ανατροπή στα τελευταία λεπτά κέρδισε την Καραμπάγκ με 3-1.

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ - Λέστερ 1-2 (48' Τάνκοβιτς/18' Βάρντι, 39' Τσάντουρι)

Ζόρια - Μπράγκα 1-2 (90+2' Ιναβισένα/3' Παουλίνιο, 11' Γκαϊτάν)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Λέστερ 6

2. Μπράγκα 6

3. ΑΕΚ 0

4. Ζόρια 0

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μίλαν - Σπάρτακ Πράγας 3-0 (24' Ντίας, 57' Λεάο, 67' Νταλότ)

Λιλ - Σέλτικ 2-2 (67' Τσελίκ, 75' Ν' Κονέ/28'-32' Ελιονούσι)

1. Μίλαν 6

2. Λιλ 3

3. Σέλτικ 3

4. Σπάρτα Πράγας 0

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σίβασπορ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-2 (55' Καγιοντέ/68' Μπίτον, 75΄Πέρετζ)

Καραμπάγκ - Βιγιαρεάλ 1-3 (78' Οβόσου/80' Γέρεμι, 84'-90+4' Αλκάθερ)

1. Βιγιαρεάλ 6

2. Μακάμπι Τελ Αβίβ 6

3. Καραμπάγκ 0

4. Σίβασπορ 0

10ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αντβέρπ - Τότεναμ 1-0 (29' Ραφαέλοφ)

ΛΑΣΚ - Λουντογκόρετς 4-3 (2' -55' Μπάλιτς, 11' Γκρούμπερ, 34' Ραγκούζ/15' Έλβις, 67-73' Μανού)

1. Αντβέρπ 6

2. Τότεναμ 3

3. ΛΑΣΚ 3

4. Λουντογκόρετς 0

11ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Φέγενορντ - Βόλφσμπεργκ 1-4 (53' Μπεργκουίς/4'-13'-60' Λιέντλ, 66' Γιόβελιτς)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ντινάμο Ζάγκρεμπ 0-0

1. Βολφσμπέργκερ 4

2. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2

3. Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2

4. Φέγενορντ 1

12ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ερυθρός Αστέρας - Σλόβαν Λίμπερετς 5-1 (7'-22' Μπεν, 49' Γκάιτς, 67' Κατάι, 69' Φαλτσινέλι/41' Μάτουσεκ)

Γάνδη - Χόφενχαϊμ 1-4 (90+2' Κλάιντιστ/35' Μπελφοντίλ, 52' Γκρίλιτς, 73' Γκατσίνοβιτς, 90+3' Νταμπούρ)