Έγραψε ιστορία η Ισλανδία (όλα τα αποτελέσματα)

Το εύστοχο πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον στο 51ο λεπτό χάρισε στην Ισλανδία μία τεράστια νίκη επί της Ολλανδίας (1-0) στην "Άμστερνταμ Αρίνα". Με γκολ του Γκρατζιάνο Πελέ, η Ιταλία νίκησε την Μάλτα και συνέχισε την παράδοση του "Αρτέμιο Φράνκι"

Ένα βαθμό χρειάζεται, πλέον, η Ισλανδία, προκειμένου να προκριθεί σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της, αφού νίκησε την Ολλανδία με 1-0 στην "Άμστερνταμ Αρίνα". Το ντεμπούτο του Ντάνι Μπλιντ στον πάγκο των "οράνιε" φάνηκε

από το πρώτο μέρος ότι δεν θα είναι καλό, αφού αποχώρησε τραυματίας ο Άριεν Ρόμπεν και αποβλήθηκε ο Μάρτινς Ίντι. Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο μόνο οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν, με πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον στο 57ο λεπτό (έφτασε τα πέντε τέρματα σε επτά ματς για τα προκριματικά). Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της Ολλανδίας σε προκριματική φάση από τις 11 Οκτωβρίου 2000 και το 2-0 από την Πορτογαλία (μετρούσε 33 νίκες και 4 ισοπαλίες).