Εφτά χρυσά στη Ναμίμπια

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία της Γυμναστικής στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Ναμίμπια μεταξύ 07 – 13 Οκτωβρίου 2016.

Η συγκομιδή μεταλλίων ήταν για άλλη μία φορά μεγάλη αφού οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά εφτά χρυσά, τέσσερα αργυρά, και δύο χάλκινα μετάλλια.

Η αποστολή αποτελείτο από τους αθλητές Ηλία Γεωργίου, Νεόφυτο Κυριάκου, Σωκράτη Πηλακούρη, τον προπονητή Παναγιώτη Σιήππη που τελούσε και καθήκοντα αρχηγού αποστολής, και τον κριτή Αχμάτ Τζιάσερ.

Αναλυτικά οι τρεις αθλητές μας κατέκτησαν την 1η θέση

στο Σύνθετο Ομαδικό με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση συγκεντρώνοντας 232.550 β. Στο Σύνθετο Ατομικό ο πρωταθλητής μας Ηλίας με πολύ καλή εμφάνιση, εξασφαλίζοντας τελικούς και στα έξι όργανα, αναδείχτηκε πρωταθλητής του αγώνα με συνολική βαθμολογία 80.800 β., ο Σωκράτης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο Ατομικό συγκεντρώνοντας 76.750 β. εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους τελικούς κρίκων και του δίζυγου και ο Νεόφυτος με συγκομιδή 75.00 β. εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους τελικούς εδάφους, πλάγιου ίππου, άλματος και μονόζυγου.
Στους τελικούς οργάνων είχαμε, στο έδαφος με 13.550 β. τον Ηλία και τον Νεόφυτο να μοιράζονται την 1η θέση, στο Άλμα Ίππου ο Ηλίας κατέκτησε την 1η θέση με 12.950 β. και ο Νεόφυτος την 3η με 12.150 β., στους Κρίκους ο Ηλίας κατέκτησε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο με 13.600 β., στον Πλάγιο Ίππο ο Ηλίας πήρε την 2η θέση με 13.600 β. και ο Νεόφυτος κατέκτησε την 3η θέση με 13.200 β., στο δίζυγο ο Σωκράτης κατέκτησε τη 2η θέση με 12.650 β. και στο μονόζυγο ο Νεόφυτος κατέκτησε την 1η θέση με 12.450 β. και ο Ηλίας τη 2η θέση με 12.350 β.

Ο Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Γυμναστικής κος. Σάββας Μάτσας καθώς και τα μέλη του ΔΣ με μεγάλη υπερηφάνεια συγχαίρουν ολόκληρη την αποστολή για την μεγάλη της επιτυχία και προσδοκούν σε ακόμα μεγαλύτερες.