Εύκολη πρόκριση για Έβερτον στο Λιγκ Καπ Αγγλίας, αποκλεισμός για Λιντς

Η Έβερτον συνεχίζει την νικηφόρα πορεία της στην φετινή χρονιά μιας και δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στην Σάλφορντ την οποία νίκησε με 3-0 για το Λιγκ Καπ Αγγλίας. Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Λιντς.

Η Έβερτον προηγήθηκε με τον Κέιν στο 8ο λεπτό και είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Τελικά στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι βρήκαν τις λύσεις, αρχικά με τον Σίγκουρντσόν στο 74ο λεπτό και με τον Κιν στο 87ο με πέναλτι, ώστε να πάρουν την νίκη με 3-0 και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Αντίθετα η Λιντς έμεινε εκτός θεσμού μιας και έχασε στα πέναλτι με 9-8 από την ομάδα της Χαλ με τον αγώνα να έχει λήξει 1-1. Η Χαλ προηγήθηκε με έναν πρώην παίκτη της Λιντς, στον Ουίλκς στο πέμπτο λεπτό, ενώ ο Αλιόσκι έφερε το παιχνίδι στα... ίσα στο 93ο λεπτό. Αλλά στα πέναλτι η Λιντς ήταν άτυχη.