Εύκολη νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Εύκολο Σαββατιάτικο απόγευμα για την νταμπλούχο Πετρολίνα ΑΕΚ που σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο επιβλήθηκε της ΕΘΑ Έγκωμης μέσα στο Κίτιον με σκορ 100-61.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ -και πέραν του εναρκτήριου δεκαλέπτου- οι νταμπλούχοι -που παρατάχθηκαν εκ νέου χωρίς τον πρώτο προπονητή τους Νικόλα Παπαδόπουλου, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και με πρώτα βιολιά τους Σνάιντερ και Γιούινγκ (με 21 και 22 πόντους αντίστοιχα) έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Διψήφιοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση

οι Μανωλόπουλος και Παντελή (13 και 10) ενώ από πλευράς των κιτρινόμαυρων του Μάικ Ζάκου ο Χάντσον σημείωσε 28, ο Χάρις 15 ενώ θετική νότα ο Σεργκέι Ιγκνατόφσκι με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινοπράσινοι» πέτυχαν έξι πόντους περισσότερους (26 έναντι 21) και προηγούνταν με 73-51, ενώ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 39 πόντους (100-61).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 47-31, 73-51, 100-61