Εύκολα την Μπρεστ η Παρί - Καθηλωμένη στον πάτο η Σεντ Ετιέν

Η Μπρεστ δεν ήταν σε θέση να απειλήσει ουσιαστικά την Παρί Σεν Ζερμέν, που επικράτησε της αντιπάλου της στο «Παρκ Ντε Πρενς» με 2-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και άνοιξε εκ νέου τη διαφορά στους 11 βαθμούς από τη δεύτερη Νις.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Κιλιάν Μπαπέ και το έκλεισαν στις αρχές του

β΄ ημιχρόνου, με τον Γερμανό αμυντικό Τίλο Κέρερ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Νωρίτερα, ούτε η αλλαγή προπονητή βοήθησε τη Σεντ Ετιέν να «ξεκολλήσει» από τον... πάτο του γαλλικού πρωταθλήματος. Στο ντεμπούτο του Πασκάλ Ντιπράζ στον πάγκο τους, οι «Στεφανουά» προηγήθηκαν της Λανς στο 38΄ με τον Μπουντεμπούζ, αλλά ο Σοτοκά στο 77΄ ισοφάρισε και στην εκπνοή του αγώνα ο Φοφανά ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή των φιλοξενούμενων, που πήραν τη νίκη με 2-1 και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση.