Εύκολα στον 3ο γύρο ο Ράφα

O Rafael Nadal νίκησε τον Nicolas Almagro με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros, χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα. Αυτή ήταν η 337η νίκη σε χωμάτινη επιφάνεια για τον "Matador", που ισοφάρισε το 5ο καλύτερο ρεκόρ στην Open era, αυτό του Carlos Moya.

Ο Nadal δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Almagro, έναν παίκτη που γνωρίζει πολύ καλά. Επιβλήθηκε του συμπατριώτη του με 6-4, 6-3, 6-1 σε 2 ώρες και 19 λεπτά, σφραγίζοντας την είσοδό του στον 3ο γύρο του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Jurgen Melzer και Andrey Kuznetsov.

Ο Rafa δεν παρέταξε ούτε σήμερα τον καλύτερό του εαυτό, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει νέα straight sets νίκη, και μάλιστα σε μια αναμέτρηση που έλεγξε απόλυτα, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.