Εύκολα ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο πρώτο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 89-77 της ΕΘΑ Έγκωμης, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (2/12) στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Οι «ερυθροκίτρινοι» κατάφεραν από την Β’ περίοδο και έπειτα να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο σκορ, την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα, όπου και έφυγαν με το

νικηφόρο αποτέλεσμα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 21 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Η ΕΘΑ προηγήθηκε με 4-2 μετά την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, με τον Κεραυνό να απαντάει με έξι πόντους (από δύο οι Μιχαήλ, Μπάρκερ, Αμπουκάρ) και να παίρνει προβάδισμα με 8-4 μέχρι το 2:30. Η ομάδα του Στροβόλου κατάφερε στο επόμενο ενάμιση λεπτό να αυξήσει την διαφορά στους εννέα (14-5), με την ΕΘΑ να αντιδράει και να σημειώνει οκτώ σερί πόντους (από ένα τρίποντο οι Ράιτ-Βίτσε, δύο πόντους ο Μπρούκς) και να μειώνει στο 6’ σε 14-13. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 18-14, ενώ με την λήξη της περιόδου η ΕΘΑ ισοφάρισε σε 19-19.

Με δύο πόντους του Χόλλιμον ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΘΑ που προηγήθηκε με 21-19. Στην συνέχεια είδαμε σε δύο περιπτώσεις τον αγώνα να είναι ισόπαλος (21-21 και 23-23), ενώ στο 13:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 27-25. Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν οκτώ πόντους μέχρι το 16’ (τέσσερις ο Κινγκ, από δύο οι Μπάρκερ-Αμπουκάρ) ανεβάζοντας την διαφορά στους δέκα (35-25). Η ομάδα του Στροβόλου αύξησε την διαφορά στους 16 πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό (43-27), ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 50-31.

Από δύο πόντους πέτυχαν νωρίς στην Γ’ περίοδο οι δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει στο 52-33, με την ομάδα της Έγκωμης στην συνέχεια να πετυχαίνει πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μπρουκς, δύο ο Χόλλιμον) και να μειώνει σε 52-38. Η διαφορά μειώθηκε στους δώδεκα μέχρι το 24’ με το σκορ να είναι στο 57-45, ωστόσο οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι στην συνέχεια και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους είκοσι πόντους μέχρι το 28’, όταν το σκορ ήταν στο 67-47. Με την ολοκλήρωση της περιόδου, ο Κεραυνός παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 69-47.

Τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Μπρουκς, ένα ο Βίτσε) σημείωσε μέχρι το 31’ η ΕΘΑ, μειώνοντας σε 69-51, με τον Κεραυνό στην συνέχεια να σημειώνει επτά πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, από δύο οι Κινγκ-Αμπουκάρ) αυξάνοντας την διαφορά στους εικοσιπέντε (76-51). Μέχρι το 36’, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν εκ νέου στους δεκαοκτώ (79-61) ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά κατά ακόμα έξι πόντους, με το τελικό σκορ να είναι στο 89-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 50-31, 69-47, 89-77