Έδωσε θάρρος στους «χωριάτες» η Λίβερπουλ κι εκείνοι... ασέλγησαν πάνω της!

Και όμως είναι αλήθεια η πρωταθλήτρια Αγγλίας έφαγε επτά! Η Λίβερπουλ αντιμετώπισε την Άστον Βίλα χωρίς τους Μανέ και Άλισον, αλλά αυτό μόνο έφτανε. Λίγες ώρες νωρίτερα η Γιουνάιτεντ είχε ιστορικό κάζο, καθώς δέχθηκε έξι εντός έδρας από την Τότεναμ, στο Βίλα Παρκ ωστόσο η παρέα του Γκρίλις έκλεισε την βραδιά στην Premier League με ένα τρομερό σόου.

Οι «κόκκινοι» δέχθηκαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους επτά γκολ μετά

το 1963 (!) και είναι δεύτερη φορά μετά την Άρσεναλ (1953) που πρωταθλήτρια δέχεται επτά γκολ!

Οι «χωριάτες» στο πρώτο μέρος με τον Ουάτκινς να κάνει την άμυνα της Λίβερπουλ ό,τι θέλει και τον Άντριαν να μη μπορεί να βγάλει τίποτα. Στα πρώτα 22' ο Ουάτκινς με δύο τέρματα σόκαρε τον Κλοπ, ωστόσο ο Σαλάχ (33') μείωσε αλλά...

Αλλά σε έξι λεπτά οι Μαγκίν και Ουάτκινς (πέτυχε χατ - τρικ) να κάνουν το 4-1 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μπάρκλεϊ μετά από ασίστ του ΥΠΕΡΟΧΟΥ, Γκρίλις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 και παρά το ότι ο Σαλάχ μείωσε σε 5-2, όμως ο αρχηγός των «χωριατών» με δύο ακόμα γκολ έγραψε το τελικό 7-2 σε ένα τρομερό και ιστορικό βράδυ για την ομάδα του Ντιν Σμιθ.

Έτσι η Άστον Βίλα έφτασε τους εννέα βαθμούς και τη δεύτερη θέση πίσω από την ομαδάρα του Κάρλο Αντσελότι, Έβερτον, που βρίσκεται στους 12 βαθμούς.