Δόξα - Ολυμπιακός: Συμβιβασμός... στο φινάλε!

Ισόπαλο το σκορ στο Μακάρειο Στάδιο, ανάμεσα σε Δόξα και Ολυμπιακό, σ΄ ένα παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής των playoff του πρωταθλήματος Cyta για το Β΄ γκρουπ.

Οι μαυροπράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μανρίκε και ενώ οι μαυροπράσινοι βρίσκονταν μια "ανάσα" από την νίκη, η γηπεδούχος  Δόξα βρήκε άμεσα απάντηση με τον Κοβάσεβιτς και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, με το σκορ να παραμένει

στο 1-1.

Στην 9η θέση ο Ολυμπιακός με 23 βαθμούς, όσους έχει και η Δόξα, που βρίσκεται στην 10η θέση, 8 βαθμούς διαφορά από την προτελευταία ΠΑΕΕΚ (με παιχνίδι λιγότερο) και την ζώνη υποβιβασμού.

Ο αγώνας:

-12' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Σάσιέκανε το πλασέ, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Νάνι έκοψε πάνω στην γραμμή με το κεφάλι!

-25' Δυνατό σουτ του Εμπραλίτζε από πλάγια θέση, λίγο έξω.

-37' Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα. Εκτέλεσε ο Εμπραλίτζε, ψηλά έξω η μπάλα.

-42' Ζήτησε πέναλτι ο Ολυμπιακός. Πλασέ του Γκουστάβο μετά από γύρισμα του Μανρίκε, στην συνέχεια συγκρούστηκε με τον Αντενόν. "Παίζεται" απ' τον ρεφ Βασίλη Δημητρίου.

Το το β' μέρος

-57' Καλή στιγμή για τη Δόξα! Ο Σάσι την κεφαλιά, ωστόσο ο φορ των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο

-66' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για κτύπημα του Κοβάσεβιτς στο πρόσωπο του Κα, αντίθετη η άποψη του Βασίλη Δημητ

-87' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό! Το κέρδισε ο Κα σε μαρκάρισμα του Κέρλα.

-89' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Μανρίκε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

-90' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Άμεση απάντηση! Σέντρα του Εμπραλίτζε από αριστερά, κεφαλιά του Τιντζανί και 1-1!

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Οικονομίδης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (89' Ντρολέ), Κυριάκου, Εμπραλίντζε, Μέσκα (74' Ανανέ), Σάσι, Κέρλα

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Ανανέ, Αντάμοβιτς, Ντρολέ, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Ποντικός

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Μουκτάρης, Γκουστάβο (68' Χαραλάμπους), Κα, Γουίλσον (79' Ευτυχίδης), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νανίσιο (68' Γουακάσο)

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Σάλι, Μακρής, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Ντιανέ, Γουακάσο, Κυριάκου, Μανιάς, Χαραλάμπους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβάσεβιτς, Κέρλα, Κυριάκου / Μουκτάρης.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος