Διπλό και κορυφή για Μονακό

Η Μονακό ήταν κουρασμένη, έπαιζε σε δύσκολη έδρα, όμως έδειξε για ακόμη μία φορά ότι είναι έτοιμη για τον τίτλο. Οι Μονεγάσκοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε και κέρδισαν με 2-1 την Γκινγκάμπ, για να διατηρηθούν στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και πήραν το προβάδισμα στο 24’ με τον Γκλικ.

Ο Φαλκάο πήγε να πετύχει ένα ακόμη εκπληκτικό γκολ στη συνέχεια με ψαλιδάκι, όμως είδε τον Σορμπόν να σώζει στη γραμμή, με τους γηπεδούχους να απειλούν μόνο στο ξεκίνημα και το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζαρντίμ είχαν τον έλεγχο, απειλήθηκαν ελάχιστα και τελείωσαν τα πάντα στο 86’, όταν ο Γιόνσον ανέτρεψε τον Μπαμπέ και Φαμπίνιο έκανε το 0-2 από την άσπρη βούλα. Στο 90’ ο Ντιντό μείωσε σε 1-2 με ωραίο σουτ, όμως παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.