Διασυρμός για Έβερτον, συντριβή για Ρόμα!

EUROPA LEAGUEΓια πρώτη φορά μετά το 1993 αγγλική ομάδα δεν συνεχίζει στους «8» ευρωπαϊκής διοργάνωσηςΤο «Βατερλώ» του αγγλικού ποδόσφαιρου ολοκληρώθηκε χθες βράδυ στην Ουκρανία. Η Έβερτον, η τελευταία εκπρόσωπος της Premier League στην Ευρώπη, αποκλείστηκε με ντροπιαστικό τρόπο από τη φάση των «16», γνωρίζοντας τη συντριβή από την Ντιναμό με 5-2. Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά το 1993 και μόλις 3η στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων, που αγγλική ομάδα δεν συνεχίζει στα προημιτελικά μίας

εκ των δύο διοργανώσεων της ΟΥΕΦΑ!Συντριβή και για ΡόμαΒαριά ήττα γνώρισε και η Ρόμα, στον επαναληπτικό του "Ολίμπικο" κόντρα στη Φιορεντίνα. Τα πράγματα στράβωσαν από την αρχή (8') για τους "Ρωμαίους", με τον Ροδρίγες να ανοίγει το σκορ από τη βούλα του πέναλτι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αλόνσο έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους «βιόλα», ενώ στο 22’ ο Μπασάντα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ έγραψε το 0-3!Στο… χαλαρό η η ΝάπολιΣτο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας η Νάπολι δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Ντιναμό Μόσχας, μένοντας στο 0-0 και σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι "Ναπολιτάνοι" φτάνουν σε προημιτελικά μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης από το 1989.Αγχώθηκε στο φινάλεΣε ένα ματς που θα ξεχαστεί εύκολα, η Ζενίτ πήρε σχετικά εύκολα την πρόκριση κόντρα στην Τορίνο. Οι Ρώσοι παίζοντας κλειστά και προσπαθώντας κυρίως να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους Ιταλούς. Η Τορίνο κατάφερε να ανοίξει σκορ στο 90' με τον Γκλικ και να αγχώσει τους Ρώσους που ένιωσαν ανακούφιση στο τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας την πρόκριση.«Δάγκωσαν» και στο ΜιλάνοΣτην κόντρα χτύπησε η Βόλφσμπουργκ την Ίντερ μόλις στο 24ο λεπτό. Ο Ντε Μπρούινε έφυγε ταχύτατα από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Καλιγκούρι από κοντά νίκησε τον Καρίσο και έγραψε το 0-1. Η Ίντερ έφτασε στο γκολ στο 71ο λεπτό με ωραία εκτέλεση του Ροδρίγο Παλάσιο. Oι «λύκοι» πήραν τη νίκη με γκολ του Μπέντνερ.Έχει τον τρόπο η ΣεβίληΈχοντας το υπέρ της 3-1 από τον πρώτο αγώνα η Σεβίλη δεν θέλησε να δώσει γρήγορο ρυθμό στον επαναληπτικό. Αρχικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπάκα στο 69', για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι 4 λεπτά αργότερα με τον Τζιοβάνι Ντος Σάντος. Η Σεβίλη, όμως, που πλέον δείχνει... ανίκητη στους "εμφυλίους", βρήκε τον τρόπο και πήρε και το δεύτερο ματς, με τον Σουάρες να γράφει το 2-1 στο 83'.«Πάγωσε» το «Ατατούρκ»Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο "Ατατούρκ", ωστόσο με την έναρξη της επανάληψης ο Ραμόν άνοιξε το σκορ με έναν φανταστικό σουτ εκτός περιοχής. Η Μπριζ όμως βρήκε την απάντηση με τον Ντε Σούτερ στο 61' και έφερε το ματς στα ίσα. Κι ενώ οι Τούρκοι έψαχναν το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην κόντρα με τον Εμπομπό, γράφοντας το 1-2 στο 80'. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης στο 90' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.Πρόκριση-θρίλερ για Ντνίπρο!Σε φινάλε-θρίλερ ο Άγιαξ πήρε τη νίκη 2-1 στην παράταση, αλλά το γκολ του Κονοπλιάνκα χάρισε στην Ντνίπρο την πρόκριση! Ο «Αίαντας» κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ του Μπόζε στο 60’. Στην παράταση οι Ουκρανοί πέτυχαν το «χρυσό» γκολ στο 97’ με τον Κονοπλιάνκα. Ο Άγιαξ δεν τα έβαλε κάτω. Στο 177’ έκανε το 2-1 με τον Ντε Χόορν και τα εναπομείναντα λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Το σκορ δεν άλλαξε και Ντνίπρο πήρε την πρόκριση για τους «8».ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΝτιναμό Μόσχας - Νάπολι 0-0 (1-3)Ντιναμό Κιέβου - Έβερτον 5-2 (1-2)(21' Γιαρμολένκο, 35' Τεόντορτσικ, 37' Βελόσο, 56' Γκούσεβ, 76' Αντούνες - 29' Λουκάκου, 82' Γιαγκέλκα)Ρόμα - Φιορεντίνα 0-3 (1-1)(9' Ροντρίγκες (πεν.), 18' Αλόνσο, 22' Μπασάντα)Μπεσίκτας - Μπριζ 1-3 (1-2)(48' Μότα - 61' Ντε Σούτερ, 80', 90' Εμπομπό)Σεβίλη - Βιγιαρεάλ 2-1 (3-1)(69' Ιμπόρα, 83' Σουάρες - 73' Ντος Σάντος)Τορίνο - Ζενίτ 1-0 (0-2)(90' Γκλικ)Ίντερ - Βόλφσμπουργκ 1-2 (1-3)(71' Παλάσιο, 24' Καλιγκιούρι, 89' ΜπέντνερΆγιαξ - Ντνίπρο 1-1 παρ. (0-1)(60' Μπαζόερ - 97’ Κονοπλιάνκα )