Μπογκντάνοβιτς και... τέζα η Μεγάλη Βρετανία!

H Σερβία νίκησε με 82-68 τη Μ. Βρετανία, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2017. Κορυφαίος των «πλάβι» ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Οκερεαφόρ με 17 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, με τη Σερβία να είναι σταθερα μπροστά στο σκορ, αλλά με τους Βρετανούς να παίζουν στα ίσια. Η Σερβία με δύο σερί τρίποντα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (14-25

στο 10΄). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με τους Σέρβους να έχουν το προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Σερβία με ένα σερί 9-0 πήρε «αέρα» 19 πόντων, αλλά και πάλι οι Βρετανοί δεν τα παράτησαν και με διαδοχικά καλάθια του Τζόνσον μείωσαν στους 10 (55-65 στο 30΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διατήρησε σχετικά εύκολα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήρε την νίκη με το τελικό 68-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 38-47, 55-65, 68-82

Οι συνθέσεις:

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζο Προύντι): Τζόνσον 13 (2), Μόκφορντ, Λόρενς, Οκερεαφόρ 17 (3), Κλαρκ 8, Μάρεϊ 8 (2), Μπόατενγκ, Νέλσον 11, Ατσάρα 5 (1), Ολασένι 6

ΣΕΡΒΙΑ (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 10 (2), Μπογκντάνοβιτς 18, Λούτσιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπίρτσεβιτς 5 (1), Στίματς 11, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 8 (2), Γκούντουριτς 5, Γιόβιτς 11 (3), Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 4