«Άτρωτη» και στην «Απόλλων Αρένα» η Ολυμπιάδα Ν.

Η Ολυμπιάδα έμεινε «άτρωτη» και στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ». Στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, κέρδισε τον Property Gallery Aπόλλων με 2-3 σετ και φιγουράρει στην κορυφή αήττητη μετά από τέσσερις αγώνες με 11 βαθμούς. Από την άλλη, ο Property Gallery Απόλλων πήρε βαθμό, αλλά έχασε το αήττητό του μένοντας στη 2η θέση με 10 βαθμούς.

Στην

4η αγωνιστική ξεχώρισε η πρώτη νίκη στη σεζόν  της πρωταθλήτριας 20290-2021 ΑΕΛ που στη Λάρνακα κέρδισε την ΑΕΚ με 0-3 σετ. Εξάλλου, η Ανόρθωσις συνέχισε την ανοδική της πορεία κερδίζοντας την Lemesos Volleyball στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 3-0 σετ. Στον τέταρτο αγώνα της ημέρας και στο ντέρμπι νεοφώτιστων,  η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε μετά από  φοβερό ματς με ανατροπές του Δικέφαλου Γερίου με 3-2 σετ στη Λεμεσό.

Μεγάλο διπλό κορυφής

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (19-25, 25-22, 23-25, 25-14, 12-15)

Μεγάλο διπλό πέτυχε το βράδυ της Τρίτης στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής που κράτησε 130’ κέρδισε τον ισόβαθμο και συνοδοιπόρο της στην κορυφή Property Gallery Απόλλων με 2-3. Το μεγάλο ντέρμπι απόλαυσαν τόσο οι θεατές όσο και οι τηλεθεατές μέσα από την πλατφόρμα της  Cablenet Sports 3 HD.

H Olλυμπιάδα με τη νίκη απέναντι στον πανίσχυρο φέτος Property Gallery Aπόλλων   πήρε και ψυχολογία. Ο Property Gallery Απόλλων μπορούσε να κέρδιζε όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αλλά είδε το αήττητό του να σπάζει εξασφαλίζοντας στο ντέρμπι ένα βαθμό.

Το ντέρμπι κορυφής άρχισε όπως αναμενόταν με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν (05-05, 08-08). Η Ολυμπιάδα σταδιακά αύξανε τον ρυθμό της  προηγήθηκε 13-15 και ξέφυγε 15-21 για να κερδίσει με 19-25 σε 26’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Ο Property Gallery Απόλλων θέλοντας να επιστρέψει στο ντέρμπι μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +2 (04-02). Η Ολυμπιάδα όμως ισοφάρισε 06-06. Για κάποιο σημείο το ντέρμπι κορυφής ήταν στην πλήρη ισορροπία, αλλά η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο +4 13-17. Mε ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ η ομάδα του Γ. Γιαπάνη ανέτρεψε την ροή του αγώνα και με ένα μεγάλο σερί προηγήθηκε 23-19 αλλά οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη μείωσαν 24-22. Ωστόσο,  οι «γαλάζιες» πήραν το χρυσό πόντο κερδίζοντας 25-22 σε 28’. Το ντέρμπι άρχισε ξανά 1-1.

Το ισοζύγιο δυνάμεων συνεχίστηκε στο τρίτο σετ με την προσφυγική  ομάδα να προηγείται 04-06. Το σετ πρόσφερε αρκετό σασπένς με την προσφυγική ομάδα να έχει  το προβάδισμα 12-16, αλλά τις Λεμεσισανές να ισοφαρίζουν 22-22. Τελικά, η Ολυμπιάδα κατόρθωσε να πάρει το σετ με 23-25 σε 32’ και ανέκτησε το προβάδισμα.

Το τέταρτο σετ στο ξεκίνημά του έμοιαζε όπως  τα προηγούμενα. Η Ολυμπιάδα άρχισε ελαφρώς καλύτερα και βρέθηκε στο +2 03-05 και τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 05-05. Οι «γαλάζιες» έκτισαν μια μικρή διαφορά και προηγήθηκαν 09-06, ενώ αύξησαν σε 13-09. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη παίζοντας με καλή ψυχολογία βρέθηκε στο +6 16-10,ενώ με τη δυναμική που απέκτησε βρέθηκε πιο κοντά στην ισοφάριση με το σκορ στο 18-13. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν πολύ σταθερός και ξέφυγε 22-13 με τον κ. Νικολάκη να αποσύρει τις Τ. Μudritskaya και Α. Cutworth. . Oι Λεμεσιανές κέρδισαν με 25-14 σε 23’ και ισοφάρισαν το ντέρμπι σε 2-2.

O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε στο πέμπτο σετ με 02-01, όμως δεν πήρε ισχυρό προβάδισμα με την Ολυμπιάδα να ισοφαρίζει 04-04. O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 07-05 και 08-06 με την αλλαγή τερέν.  Η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε με 11-13 και πήρε το μεγάλο διπλό με 12-15 σε 21’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Nogueras, Lavruk, Ventura, Λάμπρου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitova, Simanovski.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Hudima, Μανίταρου, Drodz, Cutworth, Mudritskaya – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου, Χαραλαμπίδη, Νικολάου, Donchuk.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Σ. Φλουρής – Β’ Α. Κωνσταντινίδης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Κ. Πυθαρίδης  - Β’ Χ.Μητροφάνους

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Δ. Πέτρου – Β’ Μ.Παπαμιχαήλ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Γ. Καϊλης

Πρώτη εμφαντική νίκη

KITION: ΑΕΚ –ΑΕΛ 0-3  (14-25, 14-25, 15-25)

Στο «ΚΙΤΙΟΝ» έμελλε να έλθει η πρώτη νίκη για την ΑΕΛ την περίοδο 2021-2022. Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής οι πρωταθλήτριες της σεζόν 2020- 2021 κέρδισαν χωρίς δυσκολία την ΑΕΚ με 0-3 σε 68’.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αποφασισμένη για το τρίποντο, απέναντι στην ομάδα της Λάρνακας που έπαιξε πολύ με τις νεαρές της, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου η Ρωσίδα Y. Sevchuk. Χρόνο συμμετοχής στις αναπληρωματικές του έδωσε και ο κόουτς της ΑΕΛ Στ. Μασιάς.

Με μοναδική ξένη την Kαναδέζα Condotta άρχισε η ΑΕΚ και αιφνιδίασε την ΑΕΛ αφού προηγήθηκε 11-08 στο πρώτο σετ. Ωστόσο, οι «γαλαζοκίτρινες» άμεσα με σερί 00-05 προηγήθηκαν 11-13. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη κερδίζοντας με  14-25 κάνοντας ένα μεγάλο σερί 01-10 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1.

Η ΑΕΛ  έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 00-03. Η ΑΕΚ φάνηκε να επανέρχεται , αλλά οι Λεμεσιανές ξέφυγαν 06-13. Παρά τις αλλαγές που έγιναν οι παίκτριες του Στ. Μασιά έλεγξαν πλήρως το σετ κερδίζοντας 14-25 σε 25’ κάνοντας το 0-2 σετ.

Παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στο τρίτο σετ η ΑΕΛ ξέφυγε ξανά 05-09. Οι πρωταθλήτριες της περσινής περιόδου δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κερδίζοντας με 15-25 σε 22’ και τον αγώνα με 0-3

ΑΕΚ(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Βλαδιμήρου, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Condotta, Χατζηπέτρου, Santana – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Stanciu, Τοφιά, Αντωνίου.

AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σίσκου, Stedile, Παύλου, Αzevedo, Potokar, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκκή. – Aλλαγές: Σπύρου, Gryban – Στεφανίδη, Παναγιώτου, Κωνσταντίνου, Κατσουνωτού, Ευσταθίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Κ. Στεφανή – Β’ Π.Σαράντης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Α.Δημητρίου – Β’ Α. Σοφοκλέους

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Μ. Χαραλάμπους – Β’ Ε. Πατελλή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γ. Παπαγεωργίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Β. Γεωργίου

Τρίτη σερί νίκη και ανεβαίνει

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-13, 25 -14, 25-16)

Την 3η σερί νίκη της πέτυχε την Τρίτη 09 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Ανόρθωσις. Η «Μεγάλη Κυρία» εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κερδίζοντας στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» τη Lemesos Volleyball  με 3-0 σετ σε 60’

Η Ανόρθωσις έπαιξε πολύ καλά με την ομάδα της Λεμεσού να είναι πολύ ανταγωνιστική στο τρίτο σετ όμως  έχασε για τρίτη φορά.

Μετά το αρχικό 09-07 η Ανόρθωσις ήταν καταφανώς ανώτερη και ολοένα αύξανε τη διαφορά 17-08 για να επιβληθεί σε 17’ 25-13 και να προηγηθεί με 1-0 σετ.

H Aνόρθωσις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ  και αύξανε το προβάδισμά της (10-05, 16-08, 20-12) για να κερδίσει σε 20’ 25-14 και να αυξήσει σε 2-0. Κέρδος η συμμετοχή νεαρών παικτριών για τις δυο ομάδες.

Η Lemesos Volleyball επιχείρησε να παίξει το παιχνίδι της στο τρίτο σετ, αλλά η Ανόρθωσις προηγήθηκε 17-09. Ωστόσο, η παρουσία των «ροζ» ήταν αρκετά καλή μειώνοντας σε 18-15 δημιουργώντας συνθήκες ανταγωνιστικού σετ. Η Ανόρθωσις βρέθηκε όμως στο +5 21-16 και κέρδισε σε 23’ 25-16 και τον αγώνα με 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC): Βασιλείου, Shvanska, Ζεμπύλα, Nikolova, Χαραλάμπους, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Τζιακίδου, Θεοδότου, Ιωάννου.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):Tran, Dobrasinovic, Σιδερά, Horman, Summer, Iωάννου – Λίμπερο: Μιχαήλ , Καραολή– Αλλαγές: Σιαπάνη, Λάσπου, Κέστα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: A’ Δ. Κουκούνης – Β’ N. Tζιακούρης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Χ.Γεροσίμου – Β’ Ι. Παπαθεοχάρους

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Α. Χρυσάνθου – Β’ Ι.Τοφής

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: N. Eυγενίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ:  Τ. Σαββίδης

Σπουδαία νίκη ψυχολογίας

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ  3-2  (23-25, 25-17, 13-25, 25-19, 15-13)

Σπουδαία νίκη έστω και εάν δεν πήρε το τρίποντο, αλλά μόνο δυο πόντους πήρε η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στην έδρα της κέρδισε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι τον Δικέφαλο Γερίου στο ντέρμπι νεοφώτιστων με 3-2 σετ σε 113’.

Οι δυο πόντοι είναι πολύτιμοι για τις «ερυθρόλευκες» που βρέθηκε πίσω με 0-1 και 1-2, ενώ έχαναν 12-13 στο τάϊ – μπρέικ και τα κατάφεραν. Από την άλλη ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται δυο φορές, αλλά τέλειωσε το παιχνίδι. Παράλληλα, στο πέμπτο σετ προηγήθηκε αλλά έχασε.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ μεταξύ των δυο νεοφώτιστων με τον Δικέφαλο να έχει το ελαφρύ προβάδισμα, αλλά τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει 19-19. Στο φινάλε του πρώτου σετ που κράτησε 26’ ο Δικέφαλος ήταν πιο αποτελεσματικός κερδίζοντας 23-25 σε 26’ και πήρε προβάδισμα.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 04-01 στο δεύτερο σετ, αλλά η ομάδα του Γερίου γύρισε τα δεδομένα 06-08. Οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ντέρμπι στα μέτρα τους και έκτισαν διαφορά πέντε πόντων 17-12. Η Νέα Σαλαμίνα κράτησε τις αποστάσεις κερδίζοντας 25-17 σε 25’ και ισοφάρισε.

Ο Δικέφαλος ήταν πολύ καλός στο τρίτο σετ και πήρε σαφές προβάδισμα 04-10. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και κέρδισε 13-25 σε 21’ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεμεσό.

Στο τέταρτο σετ τα πάντα ήταν ρευστά με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 08-07 αλλά τις «μαυροκίτρινες» να προηγούνται 10-12, αλλά τις «ερυθρόλευκες» να επανέρχονται και να προηγούνται 19-16. Οι «ερυθρόλευκες» με ορθές επιλογές φάνηκαν να «παγιώνουν» το προβάδισμά τους 21-17 και τελικά κέρδισαν 25-19 σε 25’ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ σε 25’.

Tο παιχνίδι κρίθηκε στο πέμπτο σετ με τον Δικέφαλο να μπαίνει πολύ καλά και να προηγείται 02-06. Με την αλλαγή του τερέν ο Δικέφαλος ήταν στο +5 03-08. H Nέα Σαλαμίνα το πάλεψε και μείωσε στο -1 10--11 με το σετ να αποκτά χρώμα ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 12-11 και τα ψυχολογικά δεδομένα άλλαξαν. Όλα θα κρίνονταν στις πιο μικρές λεπτομέρειες και στα λάθη με τον Δικέφαλο να προηγείται εκ νέου 12-13. Οι  «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα και σε 18’ κέρδισαν 15-13 εξασφαλίζοντας μι α σημαντική νίκη με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Palmieri, Πέτρου, Lezhenkina, Κοκκίνου, Strefling , Θεοδούλου– Λίμπερο: Γεωργίου –Αλλαγές: Ιωάννου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ( Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ):Oικονομίδου, Karabinovich, Παντελίδου, Weg, Lukacs, Σολωμή – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη. – Αλλαγές: Βατυλιώτη, Διάκου, Τilley.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α. Δανιήλ – Β’ Μ. Αντώρκας

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Σ. Ιωάννου – Β’ Χ.Αλεξάνδρου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ E. Σιαπάνη – Β’ Ε. Παπαχριστοφόρου

ΠΑΡΑΡΗΡΗΤΗΣ: Σ.Σεργίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: A.Kεφάλας

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ -4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ολυμπιάδα Ν. (4) 4-0 12-2 11