Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 3-4: Ματς διαφήμιση με νικητές τους «αγίους» (vid)

Με εκπληκτικά γκολ των Γουόρντ – Πράους και Ντάνι Ινγκς και τον αρχηγό να έχει και ασίστ στο πρώτο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, η Σαουθάμπτον επικράτησε 4-3 της Άστον Βίλα κάνοντας... σχεδόν θρίλερ ένα ματς που θα μπορούσε να είναι αρκετά πιο άνετο για τους «αγίους» στο Μπέρμιγχαμ.

Η ομάδα του Χάσενχουτλ συνεχίζει για περισσότερο από έναν μήνα με θετικά αποτελέσματα στο φετινό πρωτάθλημα, τη στιγμή που οι «χωριάτες» μετά την «τριάρα» από τη

Λιντς δέχθηκαν και τέσσερα γκολ πολύ εύκολα από την σημερινή (1/11) τους αντίπαλο.

Η... λυσσασμένη Σαουθάμπτον έπιασε την Άστον Βίλα από τον λαιμό εξ αρχής και έδειξε ποιος θα ήταν το αφεντικό, το μεσημέρι της Κυριακής, στο «Βίλα Παρκ». Οι «άγιοι» μπορεί στο 3ο λεπτό να είδαν τον VAR ν' ακυρώνει γκολ στον Τσε Άνταμς που... έβαλε τα γέλια βλέποντας το οφσάιντ και τον... εκτεθειμένο ώμο του, όμως, πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι.

Στο 7' ο Γουόλκοτ είχε δοκάρι και στο 20ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ – Πρόους ο Βέστεργκααρντ με πολύ δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Στη συνέχεια, ήρθαν δυο απίθανα γκολ από τον δημιουργό του πρώτου τέρματος. Ο αρχηγός της Σαουθάμπτον με απίστευτες εκτελέσεις φάουλ στο 33' και το 45' έκανε το 3-0 από το πρώτο μέρος στο... πάρτι της ομάδας του Ραλφ Χάσενχουτλ.

Το γεγονός πως η Άστον Βίλα δεν τα παράτησε και συνέχισε να προσπαθεί στο ματς άσχετα αν όλα έδειχναν πως τίποτα δεν μπορούσε ν' αλλάξει, βοήθησε την αναμέτρηση να διατηρήσει την πολύ καλή του εικόνα και εξέλιξη. Οι Τρεζεγκέ και Γκρίλις με δυο κεφαλιές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δοκίμασαν τα ρεφλέξ του Μαρτίνες, για να έρθει στο 58' το εκπληκτικό σουτ του Ντάνι Ινγκς εκτός περιοχής και να γίνει το 4-0 με εντυπωσιακό τρόπο. Λίγο αργότερα, στο 62' ο Τάιρον Μινγκς μείωσε στο 4-1, για να διαμορφωθεί στις καθυστερήσεις το τελικό 4-3 με πέναλτι του Γουότκινς και ένα εκπληκτικό σουτ του Γκρίλις. Όπως και να 'χει, οι «χωριάτες» είχαν χάσει το... τρένο, όσο κι αν διατήρησαν την εμφάνισή τους σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας (67' Ελμοχαμαντί), Κοσνά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουίζ, Τραορέ (29' Τρεζεγκέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουότκινς

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Γουόκερ – Πίτερς, Μπέντναρεκ (46' Στέφενς), Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ (79' Ντιαλό), Άρμστρονγκ, Ρομέου, Γουόρντ – Πρόους, Γουόλκοτ, Ινγκς (85' Λονγκ), Άνταμς