Απόλλων-Ολυμπιακός: Με ήρωα Ντιγκινί... στην κορυφή!

Σπουδαία νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι για τον γηπεδούχο Απόλλωνα απέναντι στον Ολυμπιακό για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA.

Οι "κυανόλευκοι" με τέρματα του Νογιόκ στο 43ο λεπτό και του Ντιγκινί στο 87ο λεπτό, το οποίο αποδείχθηκε γκολ "χρυσάφι" επικράτησαν 2-1 σε βάρος του Ολυμπιακού

κι έτσι σκαρφάλωσαν στους 38 βαθμούς, μόνοι πρώτοι στην κορυφή και στον +4 από τον δεύτερο Άρη ο οποίος αγωνίζεται αύριο στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Φαμπρίτσε στο 58΄ κι έτι παρέμειναν στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ    2-1 (30.1)

Γήπεδο: Τσίρειο

Σκόρερ: 43’ Νόγιοκ, 87’ Ντιγκινί / 58’ Κα

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φωτίου - Μιχάλης Σωτηρίου, Πέτρος Πέτρου - Θωμάς Χατζηβασιλείου

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Νίκος Εγγλέζου

Κίτρινες: Ρομπέρζ / Γουακάσο, Γκουστάβο

ΑΠΟΛΛΩΝ (4-4-2): Αλ. Γιοβάνοβιτς - Μαυρίας (70’ Αυλωνίτης), Κυριάκου, Ρομπέρζ, Χαμάς - Νόγιοκ (70’ Παναγιώτου), Κολ ­- Ίλιεφ (82’ Γιάνγκα), Αλμπάνης (90’ Μάρκοβιτς) - Πίττας, Ίντζια (70’ Ντιγκινί).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Τσούπιτς - Μποβέδα, Σαμπίνια, Ντιάν, Μανρίκε – Γουακάσο (46’ Νάνι), Κονφέ - Πεχλιβάνης (71’ Τιάγκο), Γκουστάβο (80’ Μανιάς), Μακρής (71’ Χαραλάμπους) - Γουίλσον (57’ Κα).