ΑΠΟΕΛ: Το «black out»… και η ανατροπή

Τέλος καλό όλα καλά στο ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια για τον ΑΠΟΕΛ που με γκολ του Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ήττα του Απόλλωνα και να βρεθεί αγκαλιά με τον τίτλο.

Μια νίκη που ήρθε με δραματικό τρόπο. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ντε Βινσέντι και με δεδομένο ότι ήταν

παίκτη περισσότερο όλοι περίμεναν πως τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους. Ωστόσο ένα «black out» της αμυντικής γραμμής του ΑΠΟΕΛ για περίπου 3 λεπτά, έφερε την ανατροπή για την Ομόνοια που είχε την ευκαιρία να σκοράρει και 3ο γκολ με τον Οικονομίδη. Μέσα σε δυο λεπτά ο Ασίς σκόραρε δυο εύκολα γκολ μετά από λάθος της άμυνας και έκανε την ανατροπή για την Ομόνοια. Να σημειώσουμε ότι την στιγμή της ισοφάρισης ο Καρλάο δεν πατούσε καλά (βγήκε αλλαγή μετά την ισοφάριση) με αποτέλεσμα ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας να έχει πλεονέκτημα στην φάση που σκόραρε. Δυο λεπτά αργότερα ο Χιώτης έκανε τραγικό λάθος και κάπου εκεί ήρθε η ανατροπή…

Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, «ξύπνησαν» και η απάντηση ήταν άμεση. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πίεσε, έχασε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Παναγή, ωστόσο όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. Λίγο πριν το τέλος όμως ο συνήθης ύποπτος, Ράφικ Τζιμπούρ σκόραρε το πιο σημαντικό γκολ και έστειλε στον 7ο ουρανό τους φίλους του ΑΠΟΕΛ. Τώρα οι γαλαζοκίτρινοι με σοβαρότητα καλούνται να ταξιδέψουν στη Λεμεσό και να τελειώσουν την υπόθεση-τίτλος απέναντι στον «πληγωμένο» Απόλλωνα.